Снимка: Pixabay
Американски учени са успяли да открият слабо място при няколко коронавируса, сред тях е и причинителят на COVID-19 - SARS-CoV-2, пише БТА като цитира сп. "Сайънс".
 
Авторите на изследването от Института за биомедицински науки към университета на Джорджия обясняват, че коронавирусите SARS-CoV-1, SARS-CoV-2 и MERS-CoV могат да имат сходни "слабости". Това от своя страна позволява създаването на лекарство, способно да ги победи.
 
Учените са идентифицирали около 300 протеина, които се произвеждат в организма след заразяване и взаимодействат с коронавируса SARS-CoV-2. Вниманието им е привлякъл най-вече протеин, наречен Tom70.
 
Този рецепторен протеин представлява митохондриален фермент, който е свързан е с коронавирусния геном Orf9b и помага на вирусите да превземат тялото. Учените смятат, че той е подходяща "мишена" за лекарства с широк спектър на действие. 
 
Съвременните антивирусни лекарства са насочени към вирусни ензими, но те често мутират и развиват устойчивост към медикаментите. Учените са стигнали до заключението, че въздействието върху протеините е по-ефективен метод за лечение на заразените пациенти. 
 
Междувременно Ройтерс отбелязва, че според изследване на Оксфордския университет, обхванало 58 души и проучващо дългосрочното въздействие на COVID-19, над половината от пациентите със заболяването, които са изписани от болница, все още проявяват симптоми - задух, умора, тревожност, депресия, два до три месеца след първоначалната инфекция.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase