Снимка: БГНЕС
fallback

Каква трябва да е ролята на Европа по повод нарастващото напрежение след изборите в Беларус?

"Европа би трябвало да се занимава с ЕС и да престане да се вживява в ролята на непрескочим фактор в световните дела, и Брюксел да се вживява като столица на целия континент, използвайки санкции", коментира международният анализатор проф. Захари Захариев в студиото на Bulgaria ON AIR.

По негови думи това, което се случва в момента в Беларус, е колкото странно, толкова и логично.

"Въпреки всичко хората излизат на улицата и искат смяна на сегашния президент", каза още той.

Според него на участници в протестите са младите, интелигентните хора, които не се страхуват от действията на униформените.

"Страхът никога не е бил особен фактор. Народопсихологията на беларусите е завидно спокойна, уравновесена и добронамерена", заяви проф. Захариев.

Той посочи, че се наблюдава ефект на тапетите - старите тапети у дома започват да дразнят човек и той иска да ги смени при първа възможност. Също толкова важен е и генерационния ефект, при който новото поколeние търси своя подход.

"Нито една от тези политически сили няма своя алтернативна визия за бъдещето на страната, освен нормализиране на отношенията със Западна Европа", обясни проф. Захариев.

Според госта Беларус е изключително важна роля за Русия.

"Преди време между СССР и най-близката напреднала страна от НАТО беше на около 10 хил. км. В момента тази граница е стопена до 1000 км, ако падне и Беларус се открива цялата линия до Санкт Петербург и Москва. Русия няма да го позволи и ще бъде готова да отстъпва", заяви проф. Захариев, като добави, че Лукашенко трябва да помисли за своето оттегляне.

"На изборите не е имало манипулация, но трябва да познаваш беларусите. Едно е положението сред интелигенцията и друго сред масите - работниците, селяните, които са гарантирани, от това, което Лукашенко им дава", каза той.

Според проф. Захариев реакцията на милицията не е остра, това е в стила на съветското време.

Гостът е на мнение, че украински сценарий не е възможен, тъй като го няма този антируски национализъм, които беше свързан с противопоставянето на католици и православни в Украйна.

"Ако Лукашенко беше намерил пътя за своето мирно оттегляне и включване в управлението на страната на една нова генерация политици, това щеше да му гарантира трайно място в Пантеона на безсмъртието", добави още той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

109

Анонимен

преди 3 години

ЕС и Меркел, защо се правиха на слепи и глухи когато Макрон тероризираше жълтите жилтки,обстреваше ги с гумени куршуми,сълзотворен газ,имаше жертви,и остави хора инвалиди без ръце или крака заради тези куршуми?! Лицемери.

108

Михали

преди 3 години

Всичко което казва професора е абсолютна истина. И за Лукашенко и за *** реакции. Кви са тези от Брюксел? и какви са тези двойни стандарти при протести някъде. Видяхме последиците от майдана на урките, само прасета се настаниха в креслата и няма оправия. Беларусите са от друуга мая. И как пък щяло пиклата с 10% да бъде лехитимен президент? Колкото и да е имало измами, знаете ли колко хиляди стоят зад 1% гласували, как пък да стане такава далавера. Всичко е до болка познато. Лицемерието.

107

Krom

преди 3 години

От къде изкопахте тоя милиционер "професор"?! Драги "Професоре", тапетите вкъщи не те налагат с палки и не те влачат по пода все още! Русия "няма да позволи"?! А къде според Вас, дълбоко неуважаеми отиде правото на избор на самите белоруси? Или викате, не им трябва такова? Те ще изметат дъртия *** и въобще няма да го търпят.

fallback