Снимка: Pixabay
fallback

Градовете по света са изправени пред жестока реалност – няма достатъчно достъпни жилищни площи за населението им. Жилищата в повечето големи градски зони се считат за недостъпни за средния работник.

Това подхранва усещането на много хора, че собствения дом е привилегия за малцина имащи на фона на мнозинството нямащи.

Така възникват и важни въпроси като например – трябва ли да има нови и луксозни апартаменти в Лондон, много от тях собственост на чужденци, които да стоят празни, докато хиляди чакат в списъците за общински жилища? Мигранти от селски области в Китай се стичат в Пекин в търсене на по-добър живот и често населяват опасни и незаконни постройки, но къде биха могли да отидат, ако тези жилища бъдат разрушени? Най-лошото предстои – делът на хората по света, живеещи в градове, ще се увеличи до 68% през 2050 г., при 55% днес, пише в свой анализ Bloomberg.

Повишаващите се цени направиха жилищата в 58% от големите градове недостъпни спрямо под 50% преди пет години според проучване на изследователската компания Demographia. Това означава, че покупката на жилище на средна цена би струвало повече от четирикратното средно годишно възнаграждение. Типичен апартамент в Хонконг сега струва средно над 916 хиляди долара, което подхранва и политическите протести. Други горещи пазари са Берлин, където кампания за национализация на жилища доведе до радикален план за замразяване на наемите за пет години. Ванкувър въведе първия в Северна Америка данък върху празните жилища, а градове от Ню Орлиънс до Атина се борят с ефекта на краткосрочните наемане през платформи като Airbnb.

Ню Йорк въведе законова защита за наемателите на жилища, като ограничи поскъпването на наемите. Това се случи след като плановете за разрастване на Amazon.com бяха предотвратени от местни общности, които се опасяваха, че за жителите на града може да стане твърде скъпо да живеят в него. Други правителства залагат на засилено строителство – Индия планира да построи повече от 40 милиона жилища до 2022 г. Големите компании също се включиха – Alphabet, компанията майка на Google, обеща един милиард долара за създаване на 15 хиляди жилища в Калифорния. Това е капка в морето, сравнено с оценките, че щатът има годишен недостиг на около 180 хиляди нови жилища.

Целият анализ четете тук

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

18

Само аз ли подозирам

преди 4 години

или и на други им се струва, че определени кръгове са се прицелили точно в онзи вид имоти, в които средната класа влага парите си, за да се защити от банкови крахове и финансови пирамиди, а също и за да получава рента, по-солидна от мижавите банкови лихвени проценти, които се подхвърлят на вложителите и после им се взимат чрез всевъзможни такси?

17

До Факт (№ 14)

преди 4 години

Е хей, къде така?Пропуснал си две много важни неща - гараж поне за два автомобила и стая, която да служи за кабинет. В "Изток" - София, преди доста години, още през соца, имаше случай, когато един шофьор беше поставил и такова искане, когато разпределяли жилищата в предстоящ строеж - поискал в неговия апартамент да има и една стая за кабинет!Предполагам, че само от скромност не си отбелязал, че в сградата трябва да има сауна и закрит плувен басейн, а до нея - тенис корт и голф игрище.

16

Справедлив критерий

преди 4 години

За общинските жилища - с предимство да бъдат:1. Трудови пенсионери, които не са притежавали свое жилище, което да е продадено от тях самите или да е прехвърлено на друго лице (те са дали своя принос за обществото и занапред не са способни да печелят толкова, че да плащат свободен наем).2. Млади семейства с висше или средно образование и с по две деца минимум (на техните гърбове ще се крепи България занапред). Ако създадат трето дете, жилището да им бъде подарено.

fallback