Снимка: архив Reuters
fallback

България е поставена в патова ситуация от европейските регулации за топлинната електроенергия, тъй като до 1 юли 2025 г. е невъзможно да заменим изцяло българските ТЕЦ с източници на енергия с по-малко отделяне на вредни емисии. Мнението на декана на Техническия университет в София и зам.-председател на Камарата на енергетиците проф. Валентин Колев е, че това ни поставя пред невъзможния на този етап избор между ТЕЦ или АЕЦ. Той хвърля известна светлина върху проблема в студиото на „Клуб Investor“ с водещ Ивайло Лаков.

След 1 юли 2025 г. всички производители на въглероден диоксид с параметри над 550 гр/kWh няма да могат да работят. Всички български въглищни централи попадат в тази група. Това изискване няма да бъде приложено за държави с приложен механизъм за мощност. Важно е генерацията на енергия да е адекватна за покритие на нуждите на населението", обясни Колев.

Oще по темата

С други думи Европейската комисия дава възможност на страни, като България, да решават в по-дългосрочен план енергийните си проблеми, но в същото време има други рестрикции, забраняващи въвеждането в експлоатация на нови ядрени мощности.

Една от опциите, според професора, е да се премести закупеното оборудване за АЕЦ „Белене“ на изградената инфраструктура на АЕЦ „Козлодуй“. Това би спестило много главоболия на българската държава, макар и да създава известни проблеми на свой ред.

Вижте видео от разговора в сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

32

Да се провери

преди 4 години

Много важно да се значе произвеждат ли ток годен за мрежата Вятърните генератори и фотоволтаичните панели.Засега се смята че са внедрени с цел трайно нелечимо увреждане на Земята ни.Диспечерите на НЕК трябва да знаят перфектно Колко ток идва от вятърните генератори и колко от фотоволтаичните полета.

31

Анонимен

преди 4 години

Нищо не се прави по- въпроса с плащанията за капацитет, според мен в пкановете за развитие на енергетиката, реалните, въглищните тец не присъстват. Най логичното е да преминат на газ, както и отоплението да премине на газ., както и част от битовото потребление, за готвене и топла вода също ще мине на газ. Без износ тези въглищни ТЕЦ е много скъпо да се потдържат, а те рано или късно ще загубят конкуренцията с гръцките ВЕИ и газовите централи.

30

Анонимен

преди 4 години

Само да припомня на привържениците на въглищата:радиоактивното съдържание на въглищата е между 3 и 60 ПЪТИ над средния за страната фон. При изгаряне в остатъка съдържанието е между 20 и 1200 ПЪТИ по - високо, а нека не забравяме, че част от него излита през комините на ТЕЦ - а. На ден ТЕЦ използва примерно 30 вагона въглища и има никакъв контрол върху радиацията, която носи. Срещу една кофа Уран от АЕЦ - а, с максимален контрол върху радиацията. Толкова по въпроса за радиоактивното замърсяване.

fallback