Снимка: Булфото, архив
fallback

Реколтата от череши в България ще е наполовина по-малка, прогнозира за "Монитор" Живка Гроздева от Асоциацията на овощарите в България.

Според нея причината е в силните слани в последната седмица на март и първата на април. "Само в района на Карнобат бяха регистрирани около 9 нощи с температури под нулата, което се отрази пагубно на плодните пъпки. В други райони на страната положението е било подобно и са регистрирани много поражения.

Затова и ранните български череши на пазара са много малко и цената им е висока – 6 - 8 лв.", каза тя и припомни, че през миналата година те са стрували за крайния потребител между 4 и 5 лв. Според нея дори в пика на предлагането на череши след около месец няма да има по-ниски цени на пазара от 1,80 - 2,00 лв./кг. Това обаче няма да може да компенсира загубите на стопаните от студената пролет.

Гроздева добави, че има поразени и плодни дръвчета - кайсии, праскови, ябълки и сливи. Реколтата от ранни череши в Пловдивско е почти напълно унищожена. За това алармират фермери, започнали да берат оцелелите плодове.

По думите й освен сланата негативно влияние върху плодните дръвчета е оказало и лошото време по време на цъфтежа, довело до лошо опрашване при някои видове. "Очаква се и лоша реколта от сини сливи, а в същото време ще има търсене. При ябълките и прасковите положението ще е подобно и прибраните количества ще са доста по-малко от миналата година", смята тя.

"Последната такава лоша пролет бе през 2017-а, а преди нея може би 2011-а и 2013-а, което показва зачестяване на неблагоприятните явления.

Затова са нужни мерки", каза тя. Гроздева спомена за технологии, използвани в западните държави, позволяващи защитата от слана в рисковите периоди, но те не са евтини.

На въпрос дали стопаните застраховат градините си срещу слана Гроздева припомни, че застрахователите сключват полици срещу риска само за периода след 20 април, когато рискът от подобно явление е под 1 на сто.
"При градушка пък не плащат пълните щети, а само за плодовете, паднали на земята. За останалите по клоните, които също са поразени и разцепени от ледените късове, няма обезщетение и на практика се застраховат количества. Докато в западните страни винаги се обезщетяват стопаните за качествените загуби. Там за щета се смятат всички плодове, негодни да са в първи и екстра клас", обясни Живка Гроздева.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

35

Анонимен

преди 4 години

ее няма как, всяка година едно и също, ама е пазарна икономика тръгва се от надута цена и се сваля докато се продадат.ОК, да е 10лв на пазара, няма да си купя, но ако го направя колко ще е взел собственика на черешовото дърво? 2лв има няма? Алчност по сергиите и прекупвачите!

34

Мен

преди 4 години

Вчера купих за по 4.5лв от пазара в младост 1. Стига сте писали глупости. Най-скъпите бяха 7лв на една единствена сергия. Имаше и по 3.5лв.

33

Анонимен

преди 4 години

Че къде ги толкова евтино? Искам да си взема, миналта година по това време бяха по 24 лв...

fallback