Снимка: Pixabay
fallback

България е страната, която взема най-високи такси за банкови преводи в евро. Това съобщи Европейската комисия, посочвайки, че за превод на 10 евро от българска банка в страна от Еврозоната, събираната такса е 24 евро, т.е два пъти и половина повече от стойността на трансферираната сума.

Еврокомисията днес предложи промени в правилата, които ще изравнят международните преводи в евро и тези, които се правят от друга европейска валута към евро и обратното. Това означава, че банковите такси трябва да са в размер на няколко евроцента или нулеви, съобщи вицепрезидентът на Еврокомисията Валдис Домбровскис.

В момента 19 от 28-те държави членки използват еврото като официална валута и преводите между тях са много евтини или безплатни, докато за останалите не е така, въпреки че всички те се правят през една и съща система – SEPA.

Според Еврокомисията намаляването на банковите такси за международните парични трансфери, ще позволи на гражданите и на фирмите в оставащите извън общата валута 9 държави: България, Румъния, Полша, Великобритания, Дания, Швеция, Полша, Чехия и Хърватия, "да усетят по-цялостно предимствата на общия пазар".

Така, след като предложението бъде прието, всички вътрешни презгранични плащания в ЕС, извършени в евро извън еврозоната, ще бъдат таксувани, като вътрешни плащания, извършвани в официалната местна валута. То обаче не засяга преводите в други валути – например от лева в британски паундове или в злоти.

В мотивите на Еврокомисията за предлагането на промените се дава и още един пример с българските банкови такси върху преводите като се казва, че ако те се приемат, облагането на трансфер от България към Финландия ще поевтинее от 15-24 евро сега до 1 евро.

Освен това от банките ще се изисква да предлагат информация на клиентите си, когато те използват издадени от тях банкови карти в чужбина. Сега потребителите обикновено не са осведомени за разходите по трансакция, която включва конвертиране на валута.

Ето защо в предложението се изисква те да бъдат подробно информирани за разходите за обмена на валута, преди да извършат такова плащане.

Например с картата си в чужбина, независимо дали става дума за теглене на пари в брой от банкомат или плащане с карта на терминал в магазин или ресторант, или пък за онлайн плащане.

Домбровскис съветва докато предложението бъде прието, гражданите да предпочитат извършване на плащанията в местната валута. Например, ако са в Полша, да предпочитат теглене от сметката им в злоти, вместо в евро например.

Докато банките се нагодят към изискването за даване на информация на клиентите си, Еврокомисията предлага да се сложи таван на комисионната, която те могат да вземат при конвертиране на валута.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

24

Анонимен

преди 6 години

Затова големия си голям а обикновенния никои не го интересува

23

Анонимен

преди 6 години

Е това е далаверажия брат ми що скача накриво да живее сивата икономика пък данс спели като и държавата ми няма такава държава

22

Анонимен

преди 6 години

Вижте далаверата на деня шест фирми обявени за изпит останала една голяма как ли става това в ловеч не се чудим после колко лие изял сепита зада останат само те забележете павлик само вие

fallback