Снимка: БТА
fallback

Парламентът на Китай одобри днес с почти пълно единодушие промени в конституцията, с които се премахва ограничението върху броя мандати за председателя (президента) на КНР.

Промяната означава, че президентът Си Цзинпин ще може да остане на поста си неограничено дълго, предадоха осведомителните агенции.

От участвалите във вота близо три хиляди членове на Общокитайското събрание на народните представители 2958 гласуваха "за", двама се обявиха "против", трима се въздържаха, а една бюлетина бе невалидна.

Миналия месец управляващата Китайска комунистическа партия предложи тази конституционна реформа и нямаше съмнение, че послушният парламент ще я одобри, посочиха Ройтерс и Асошиейтед прес.

Реформата слага край на системата, наложена през 1982 г. от бившия китайски лидер Дън Сяопин с цел да не се повтарят занапред кръвопролитията през пожизнената диктатура на Мао Цзедун и в частност хаотичната Културна революция от 1966-1976 г.

Преминаването към еднолично управление на Си засилва опасенията, че Пекин подкопава опитите да се осуетят крайностите на автократичното управление и да се изработи стабилна и предвидима регулация в икономиката. (БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

30

Български Българин

преди 6 години

Т.Е. Китай и китайската икономика пряко зависи от политиките на долу изброените държави. Не може само да изнасяш без да внасяш! Това иска да кажа Доналд Тръмп с митата които наложи. И нормално. Германия с нейния 50%-ов износ от БВП само продава продава и трупа пари които после не харчи или реинвестира в реалната икономика.

29

Български Българин

преди 6 години

:D. Китайската икономика е експортно-ориентирана. Тя зависи от износ. Китайския народ е беден. Те не могат да продават това което произвеждат вътре в страната тъй като населението няма покупателната способност да купи продукцията. Тогава на кого ще продава? Русия? Руснаците също нямат покупателна способност защото ресурсите им се държат от Путин и олигарсите. Тогава кой остава? Кои са богатите държави? САЩ, Япония, Германия, Англия (Великобритания), Франция. За да произвеждаш ти трябва пазар!

28

Анонимен

преди 6 години

Това е т.н. частен комунизъм. Вече няма съмнение , че демокрацията в Китай е бутафория за пред света. Друг е въпроса , че при тая бедност няма как да има демокрация , а само диктатура.

fallback