Снимка: БТА

Общ преглед
Най-страшното в този свят е безразличието, то ще ни погуби, казва младият пътешественик Бенджамин Ладра. Той е роден на 25 ноември 1992 година в Юмео, Швеция. Живее в град Гьотеборг. Изучавал е "Глобални проблеми" - специална програма в местния университет. А иначе е музикант, обожава да свири на барабани, да усеща ритъма на живота. Има ясна цел, която решава да постигне пеш, поемайки всички рискове.

Нарича себе си шведският активист, който работи сам за себе си, за родината и за запазване на мира по света.

Разказва, че е изключителен оптимист - вярва в доброто и в мира. Споделя мнението си, че единственият начин да постигнеш мир с враговете си е добротата, която по думите му ще спаси света. Допълва, че не е религиозен и не изповядва определена религия. Вярва единствено в добротата. Смята, че зад религиите често се крие много фалш.

"Не е обезателно човек да е религиозен, за да е добър. Трябва да сме изпълнени с добродетели, защото притежаваме разум, а не защото сме водени от религии и идеологии", коментира той пред БТА.

Притеснен е, че хората са много материални, напълно забравили за духовните ценности. "Колко са ангажираните с това да направят този свят по-добър? Те са в пъти по-малко от тези, които искат да го разрушат", казва Бенджамин.

Според него безразличието, с което хората се отнасят към войните и загиващите в тях невинни деца е стигнало краен предел.

"Ако не се борим с глобалното затопляне, ще стане тотална катастрофа. Ако не се борим срещу безразличието в този свят, също ще стигнем до глобална катастрофа. Светът ще се саморазруши", отбелязва той. Мечтата му е хората да общуват помежду си, а не с екраните на компютрите. Да спре войната в Сирия и конфликтът между Палестина и Израел и там да има мир. Да не умират повече деца от куршуми. Мечтата му е да се изкорени расовата дискриминация, национализма и шовинизма и тези понятия да се ликвидират от тълковните речници. Всичко това според него е напълно възможно, стига да го искат повече хора.

"Най-страшната чума на 21 век - е безразличието. То е способно да погуби този свят", казва Бенджамин. Той е решен да стигне до Светата Земя, развявайки посланието си за мир. Споделя, че през август миналата година е тръгнал от Швеция към Палестина с една раница, малко провизии и палатка на гърба. Целият маршрут е 5000 км. Убеден е, че може да стигне до целта пеш.

Бенджамин е единствен син, отгледан от самотната си майка, от малък се сблъсква с трудности и лишения. От ранна възраст Бенджамин се увлича от каузите за мир и обръща поглед към угнетените и оскърбени деца в Близкия Изток. Убеден е, че може да помогне светът да стане по-добър и затова се отправя в пътешествие, прекосявайки Европа и Азия с крайна цел - Светата Земя.

"Искам децата в Близкия Изток, в Палестина и в Сирия да имат живи бащи, с които да играят на футбол, като истински момчета. Затова крача пеш и ще мина целия свят, ако е необходимо, за да разнасям посланието си за мир", сподели шведът. Целта ми е хората да ме забележат, аз ги събирам и им проповядвам мир, допълва той.
Бенджамин пояснява, че не е финансиран от никоя организация, никой не стои зад гърба му. Сам се финансира.

"За една година спестих достатъчно. Не забравяйте, че аз съм швед, и нашите доходи са високи, независимо в коя сфера работим. Всеки има възможността да спестява, друг е въпросът за какво ще си похарчи спестяванията. Аз реших да ги похарча за каузата на мира, изразена в това пътешествие", допълва той. Обяснява, че живее скромно, наблюдава света и си прави изводи как живеят хората. Твърди, че той сам по себе си е изграден от мир, и ако се съберат повече хора като него, мир ще има и светът ще стане по-добър.

Маршрутът му от Швеция минава през Германия, после следват Чехия, Словакия, Австрия, Словения, Хърватия, Сърбия, след това - България. Бенджамин не просто преминава през тези страни, той изнася лекции на публични места, в университети, дори и в заведения. Старае се да събере колкото се може повече последователи, на които да разкаже за несправедливостите от войните в Близкия Изток, за невинните жертви.

"В Сърбия беше много по-евтино от Германия, пък и хората там бяха по-радушни и топли. Посрещнаха ме прекрасно. Дадоха ми подслон и храна. При вас в България пък е много по-евтино от Швеция. За мен е важно какви са хората, как ме посрещат и изпращат. Само по това си правя заключенията за дадена страна", разказва пътешественикът. Споделя, че в Хърватия и Сърбия хората са го приютявали в домовете си, докато в Германия никой не му е подал ръка за нищо - нощувал е по парковете в палатката си.

Бенджамин отбелязва, че в България е бил посрещнат изключително добре. Останал тук три дни и е възхитен от гостоприемството у нас. Намира страната ни за много спокойна и би се върнал отново.

Напускайки България на път за Турция, Бенджамин пожела на всички българи да запазят доброто в себе си, да не се отказват от целите си и да се борят активно за по-добър живот. "Проблемите са, за да бъдат решавани. Бъдете активни и солидарни, изграждайте заедно хубаво и здраво общество", казва той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


Още новини

Коментари Напиши коментар