Снимка: архив, Reuters
fallback

Американски шпионски сателит, изстрелян с ракета на американската частна компания "Спейс Екс" от космодрума "Кейп Канаверал" във Флорида, не е достигнал орбита и се смята за напълно изгубен, съобщиха двама американски служители, цитирани от Ройтерс.

Секретният шпионски сателит, произведен от корпорацията "Нортроп Груман", не е могъл да се отдели от втората степен на ракетата "Фалкон 9" и се предполага, че се е разпаднал или е паднал в океана, казаха служителите, пожелали анонимност.

Oще по темата

Сателитът с кодово название "Зума" струва над 1 млрд. долара. Компанията-производител сама е решила с каква ракета да бъде изстрелян.

Започнало е разследване, но засега няма индикация за саботаж или някаква друга намеса, довела до провала, посочиха служителите.

Говорител на "Нортроп Груман" каза, че компанията "не коментира (космически) мисии от този вид, но засега прегледът на данните сочи, че ракетата е функционирала нормално".

През май м.г. с подобна ракета, произведена от компанията Space Exploration Technologies, ръководена от Илън Мъск, бе изстрелян друг сателит на Пентагона. Това бе първият път, когато министерството на отбраната на САЩ използва ракета на частната американска компания.

Като цяло през 2017 г. "Спейс Екс" извърши рекорден брой изстрелвания - 18. Малко преди вчерашното първо за тази година изстрелване "Спейс Екс" и Пентагонът не отговориха на журналистическите въпроси за естеството на мисията. Компания "Нортроп Груман", изработила апарата, посочи само, че клиентът е американското правителство, а "товарът" ще бъде изведен на ниска орбита, без да прави повече уточнения.

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

156

Анонимен

преди 6 години

Напрактика загубата на спътника е пряка последица от законопроекта на Джон Маккейн. Сега ще им е нужна поне още година и половина за да направят нов и да го изстрелят.

155

Анонимен

преди 6 години

Боби, не съм се объркал. Лиценза, който притежават САЩ, тоест, който са си купили от руснаците, важи до 2030 година и им позволява да произвеждат двигателя на своя територия, но дори и тогава нямат право да го използват за военни цели. Това е условието на Русия и то беше поставено след като САЩ се опитаха да приемат закон, ограничаващи продажбите на руски ракетни двигатели в САЩ(предложен от Джон Маккейн и не особено добре приет от американските военни).

154

Анонимен

преди 6 години

Тоя, дето го наричаш ***, е в пъти по - образован от тебе и тебеподобните. Досега една лъжа не е казал, за разлика от тебеподобните. Изнася основно публични факти, като ТТ данни и параметри. Сравнява ги и ги анализира - нещо, което явно не ти се удава поради липса на познания, образование и мисловен капацитет. И понеже е прав много дразни тебеподобните ;)-

fallback