Снимка: Reuters

Руският президент Владимир Путин, който тръгна смело към четвърти мандат, се радва на значително доверие не само в собствената си страна, но и по света. За разлика от него обаче американският му колега Доналд Тръмп губи подкрета. Това показват данните от ново проучване на водещата глобална асоциация "Галъп интернешънъл"  в 55 страни по света.

И двамата политици се нареждат по одобрение след Папата.

Още по темата
Преди две години, положителните нагласи по света към президента на САЩ Барак Обама, точно преди края на мандата му, бяха около три пети (59%) в световното изследване, проведено тогава.

През тази година, след близо една година от мандата на президента Тръмп, благоприятното отношение към него е на равнища около 31%, а неблагоприятното е 58%. Така той се оказва основният от изследваните политически лидери, за когото мнозинството има негативни представи.
 
Междувременно, положителните гледни точки към руския президент Путин са се повишили от една трета (33%) през 2015 г. до 43% сега - което е значително увеличение за две години.
 
Путин е с най-високи сред изследваните лидери позитивни оценки във всички региони по света, освен в САЩ и в страните членки на ЕС.
 
Папа Франциск отбелязва най-високото ниво на положителни нагласи - 56%, което достига до нива от 75% при анкетираните в Латинска Америка и 66% - при живеещите в страните членки на ЕС.

 Въпреки вътрешните политически проблеми в Германия дългогодишният канцлер Ангела Меркел се нарежда сред най-популярните лидери: 49% я одобряват и имат позитивно отношение към нея, в сравнение с 42% преди две години.

Тя побеждава новоизбрания президент на Франция Емануел Макрон, който събира 45% одобрение (в сравнение с 42% одобрение, което имаше неговия предшественик Франсоа Оланд преди две години).

 По-голямата част от българите имат положително отношение към папа Франциск (57%) срещу само 5%, които имат негативно мнение за него.

В България се забелязва почти удвояване на положителните оценки към новоизбрания френски президент Емануел Макрон.

От 2015 до 2017 година пък доверието на българите в канцлера на Германия Ангела Меркел намалява почти 3 пъти , което най-вероятно се дължи и на политиките по отношение на бежанците, които тя водеше през последните години, анализират от "Галъп интернешънъл" .

Както може да се очаква, в синхрон със световната тенденция, у нас отношението към Владимир Путин  е по-позитивно от това към Тръмп. Оценките за американския лидер у нас са силно негативни.

Сред анкетираните в България Реджеп Ердоган получава най-негативните оценки, които го поставят на последно място от тестваните световни лидери.
 
"Президентът на САЩ Тръмп явно разделя мненията за разлика от своя предшественик. Това означава, че хората по света започват да се оглеждат за друг световен лидер, който да изпълни тази ключова роля. Благоприятната оценка към президента на Русия Путин сериозно се е повишила, но той все още трябва да убеждава, тъй като образът му остава противоречив. Въпреки това, за пръв път в световна анкета руски лидер е класиран преди американски.
 
Въпреки вътрешните политически битки в Германия, новият световен порядък оставя германския канцлер Ангела Меркел като най-одобряван политически лидер заедно с новоизбрания френски президент Емануел Макрон, който не е далеч назад спрямо нея. Това е забележително постижение, като се има предвид, че Макрон формира политическата си партия преди малко повече 18 месеца“, анализира Кънчо Стойчев, член на борда на "Галъп Интернешънъл".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase