Снимка: архив, Reuters
fallback

Прането на 30 градуса не унищожава бактериите по дрехите и не отстранява неприятните миризми. Това заключават учени от Университета на Гент в Белгия. Според тях нискотемпературните цикли на домашните перални отмиват част от замърсяванията, но не стерилизират прането.

Изследователите от факултета по биоинженерство установили, че броят на бактериите в дрехите преди и след изпиране с домашна перална машина е почти един и същ. На 1 милиметър излязло от пералнята пране са открити до 1 милион бактерии. Запазват се и видовете – такива, които живеят по човешката кожа и по текстилните тъкани.

Микробиологични видове, причиняващи неприятни миризми, могат да се разпространят върху текстил, в който са липсвали, преди да се завъртят в барабана на пералнята.

При обичайни обстоятелства това не е проблем, тъй като повечето бактерии не са опасни за човека. Ако прането обаче е на болен човек или в къщата има такъв,  температурата трябва да е по-висока. Белгийските микробиолози препоръчват 60 градуса като стандарт за чисти дрехи.

Авторите на изследването твърдят, че нискотемпературните  цикли на домашните перални машини могат да са ефективни, само ако се използват препарати с избелващ ефект.

95 процента от бактериите, останали върху дрехите, са „добри“и не причиняват вреда на човека. Патогенни бактерии и бактерии от екскременти не са открити, успокояват микробиолозите.

При нормални обстоятелства не е опасно дрехите да се перат на 30 градуса. Това е добре за природата и определено не е вредно за здравето.

Но при болен в къщата и при силни миризми за предпочитане е да се използват програми с по-висока температура, се казва в изследването, което беше публикувано във вторник.

Прането на ниски температури започна да става тенденция, защото харчи по-малко ток, удължава живота на дрехите и е по-щадящо за природата. В Европа най-често използваните цикли на домашните перални машини са на 30 и 40 градуса.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

10

Rumen

преди 8 години

Za6to , Evropa ni Prepora4va da Var6im samo Gluposti ? Perete na Niski Temperaturi - da no Ne se Izpira i Bakteriite Ostavat ! Izpolzvaite Kru6ki s Po - Malko wata. Da , no si Razvalixme Zrenieto i Stoim v Sumrak ! Zabrana na Tutunopu6eneto. Xorata Si Pu6at - samo Deto Xva6tat Miningit ot Studa , na koito sa Izlojeni na Trotoara - Pu6eiki Navan ! A za Invaziqta ot Teroristi , koito Evropa Nari4a , Emigranti ' - Ve4e Ne Mi Se Govori ! Za6to Evropa Ni Kara da Var6im Plni Gluposti i Bezumiq ? ? ?

9

Анонимен

преди 8 години

Поредното безсмслено изследване, за което са похарчени сума пари! И на децата е ясно, че начина на пране се определя от начина на ползване на дрехата. И за каква миризма ще ми говорят при дреха облечена сутринта изпрана и вечерта сложена пак за пране? Ако там си носят дрехите, докато застанат прави, проблеми си е техен. Отделно не е без значение колко често се къпе човек, защото и на 100 градуса да си изперете ризата, ако не сте се къпали, миризмата няма да е от дрехата, а от носещия елемент :))

8

Джедай Мастър

преди 8 години

Белгийските учени неогладени ли ходят?

fallback