Снимка: outnow.ch
fallback

Корабокрушенията често вълнуват човешкото любопитство, защото разказват истински истории и когато биват открити, те дават шанса да видим част от миналото, да бъдем свидетели на неща, които никога не са били докосвани от момента на потъването и са били мистерия, която може да е продължила цели векове.

Те разказват истории за нещастия, болка и смърт, за борба с природната стихия в океана, за скрити съкровища. Намерените потънали кораби са като артефакти за археолозите, по които учените се опитват да разберат как са се развили събитията и кое е довело до трагичния край.

Корабокрушенията са и доказателство, че пред природните стихии хората са равни. Дори най-луксозните кораби не са застраховани срещу появата на буря с такава сила, че плавателният съд да се обърне като малка лодка в бързеите на река.

Вижте най-известните корабокрушения, които не са забравени и до днес:

1.Най-известното корабокрушение е това с кораба „Титаник”, който потънал при първото си плаване през 1912г. "Титаник" е смятан за неразрушим, но след удар с айсберг потъва заедно с 1517 човека на него. Корабът е открит чак през 1985г. след дълго търсене.

2. Красивата "Андреа Дориа" била пусната по вода през 1951г. Това бил луксозен кораб, който потънал през 1956г. след сблъсък с товарен кораб по време на толкова гъста мъгла, че екипажът не можел да види накъде се движи корабът. За щастие почти всички пътници били спасени.

Останалите вижте в Tialoto.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

28

Нашия Титаник

преди 11 години

На Струма загиват 767 души. В историята на българското корабоплаване няма друг подобен случай с толкова жертви на море. Защо в България не се знае за гибелта на този нашенски Титаник и защо пък по света, където знаят за гибелта на Струма, никой не посочва, че корабът е български? Само тези два въпроса бяха достатъчни, за да тръгнем по дирите на една жестока трагедия, която не бива да бъде забравена.До 1990 г. малцина специалисти в България знаеха, че в Черно море по време на Втората световна война е загинал кораб с това име. Тези пък, които знаеха, не си задаваха каква е националността му, при все че носи името на българска река. В проучванията безрезервно се приемаше твърдението на съветските историци, че Струма е вражески (значи германски) транспортен кораб с водоизместване от 7 000 тона, потопен успешно с едно торпедо от съветската подводница Щ-213 с командир капитан-лейтенант Денежко. През 1942 г. в малкия български флот няма кораб Струма с водоизместване 7 000 тона. Вероятно затова нашите историци не си задават повече въпроси около неговата гибел.

27

чичо Тиквичка

преди 11 години

Едно от най-страшните произшествия е потопяването на 30.01. 1945 г. от съветска подводница на кораба Вилхелм Густлофф. Командира Мариненко дава заповед за изстрелването на 4 торпеда, които пращат за кратко време кораба на 40 м. дълбочина. В ледените води загиват над 9000 цивилни лица, предимно деца и жени, бягащи от настъпващите съветски войски в източна Прусия. За съжаление, нищо не се знае в България до ден днешен, по понятни причини...Влезте в уйкипедия и четете, Schiff Wilhelm Gustloff.

26

до 22

преди 11 години

тъй де ,питам те къде са масовите гробове на избитите от Сталин ,къде са ?

fallback