Снимка: ИК "Сиела"
fallback

Базиран на реални събития от Втората световна война роман разказва за смелостта да останеш верен на себе си.

През Втората световна война стотици фалшификатори на документи рискуват живота си, за да помогнат на хиляди еврейски деца да избягат от ужаса на концлагерите.

Тяхната изумителна история оживява в базирания на реални исторически събития бестселър "Книгата на изгубените имена" от Кристин Хармел, който бързо завладя читателските сърца и се превърна в универсален разказ за любовта, саможертвата и силата на човешкия дух.

Една сутрин Ева Траубе подрежда книги на рафтовете в обществената библиотека във Флорида, когато погледът ѝ попада на снимка във вестник, който някой е оставил отворен наблизо. С притихнало сърце Ева разпознава на снимката „Книгата на изгубените имена“– книга, която е виждала за последен път преди повече от 60 години. Книга, за която е смятала, че е изчезнала завинаги. И която е била всичко за нея.

Статията във вестника разказва за германски библиотекар, който иска да върне откраднатите книги от нацистите при истинските им собственици. А „Книгата на изгубените имена“ е особено ценна, защото съдържа своеобразен код, който никой не може да разгадае.

Само Ева притежава отговора – но дали ще има сили да се върне към спомените от най-мрачните години в живота си, които всячески се е опитала да забрави?

Когато през 1942 г. нацистите отвеждат баща ѝ, който е евреин от полски произход, Ева и майка ѝ са принудени да избягат от Париж с фалшивите документи, които тя сама изготвя. Двете намират убежище в малко планинско градче в така наречената свободна зона във Франция.

В Ориньон Ева се запознава с местните членове на Съпротивата и открива, че талантът ѝ умело да фалшифицира документи може да помогне на хиляди еврейски деца да преминат границата с Швейцария и да се спасят от сигурна смърт.

Сред жестокостите на войната младата жена открива призванието си, а заедно с него и любовта – в лицето на мистериозния фалшификатор Реми. И няма друг избор освен да се бори за тях с всички сили, които са ѝ останали.

Но ще успее ли Ева да се пребори за собствената си идентичност в свят, който иска да я заличи изцяло? И възможна ли е изобщо любовта в лицето на най-големия ужас?

В духа на „Френският фотограф“ на Наташа Лестър, „Докато Париж спеше“ на Рут Дрюар и „Славея“ на Кристин Хана, „Книгата на изгубените имена“ e трогателен исторически разказ за смелостта да останеш верен на себе си дори и при най-невъобразимите обстоятелства.

Емоционален и докосващ, романът на Кристин Хармел разказва за една по-малко известна част от историята на Втората световна война, която не бива да бъде забравяна.  
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

18

Анонимен

преди 2 години

До Кармен ЗлатареваТакава е културата. Те никога не признават поземлена собственост, защото земята принадлежи на Господ. Затова не бива да работят за чужд собственик и ако ще са земеделци се организират в кибуци. Понеже парите не са божие творение, те се насочват към финансиите. Някога са били скотовъдци на стада и никога земеделци. Земеделци са египтяните, които са ги карали да копат. По-късно същото се тиражира от Мохамед. Затова мечтата на всеки правоверен е да си отвори дюнерджийница.

17

Кармен Златарева

преди 2 години

Най голямата и непростима обида за евреите която ще помнят до края на Света, е тази: Да ги накарате - принудите да работят...

16

Лили Барута

преди 2 години

Абе я ми покажете само един евреин - само един, който да работи на строеж,в мината,на полето или един който да е обикновен редник в Българската армия? Това са най големите кърлежи-търтеи наред с тяхното 13то коляно ромите! И не ме обвинявайте в расизъм ами погледнете истината в очите. От тия две племена само зулуми и всичко най лошо което можете да си помислите...То има и предостатъчно факти!!!

fallback