Снимка: ИК "Колибри"
fallback

На 1 ноември, по случай Деня на народните будители, излиза от печат сборникът "Преходът. България 30 години по-късно", в който 14 български публични личности и интелектуалци споделят идеи и наблюдения относно българския преход към демокрация.

Сборникът е стегната, любопитна, блестяща като замисъл равносметка на постигнатото и непостигнатото в различни области на обществения живот в България през последните трийсет години, определяни от едни като завършил, от други като незавършил, от трети като перманентен преход от диктатура към демокрация.

Мнението си по тези нелесни въпроси са изразили откровено и (без)пристрастно следните небезизвестни автори (по азбучен ред, от А до Н): Александър Андреев, Андрей Райчев и Кънчо Стойчев, Антоний Тодоров, Антонина Желязкова, Георги Лозанов, Евгений Дайнов, Емил Хърсев, Иван Кръстев, Иван Стамболов-Сула, Искра Баева, Мария Василева, Михаил Иванов, Николай Михайлов.

Представените автори имат различни политически убеждения, тръгват от различни позиции, хвърлят различен поглед към миналото и настоящето, виждат началото и края на периода в различна светлина, извеждат от съпоставката преди/след различни заключения.

Статиите им свидетелстват за многообразието на свободно изразените възгледи, становища и тълкувания на развитието на демократичните процеси в България. Ако има нещо, което да ги обединява, то това е може би общият им песимистичен оптимизъм, опитът им да видят доброто в недотам доброто и да извлекат от него възможност за бъдеще.

Премиерата на книгата "Преходът. България 30 години по-късно" ще се състои на 6 ноември, сряда, в литературен клуб "Перото", НДК, от 19.00 часа в присъствието на авторите.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

47

Анонимен

преди 4 години

До Анонимен 46Точно през 1989 година българите достигат и надминават девет милиона население. Деветмилионият българин беше роден някъде в Карловско. Това може да се провери по статистиките. Оттогава и до днес българите непрекъснато намаляват. Всяка година един град колкото Казанлък изчезва заедно с населението си от картата на България.

46

Анонимен

преди 4 години

До 35,Добре си го изказал. Само това с влизането по милост е малко различно от казаното от Тачър в едно от последните й интервюта. Според нея тя е натискала България и Румъния да влязат в ЕС. Защо? Става интересно. Не харесвала грам идеята за централизация на ЕС и Брюксел да води националните политици и искала силна независима Великобритания. Затова натискала да влезем в ЕС- толкова затънали и корумпирани държави могат само да вкарат смут и да разбият съюза, да изнервят хората на запад.

45

48 до 49

преди 4 години

Не разбрах от несъстоялите се 9 млн фалирали мизерници и сегашните (според теб) 5 млн прошляци,първия вариант ли смяташ за по-добър?Фактите са такива от 90-те и нищо не може да ги промени,може да се променя само настояще и бъдеще.

fallback