Снимка: Bulgaria ON AIR
fallback

Редом до Едгар Алън По, Хауърд Лъвкрафт и Айзък Азимов в учебниците по литература в САЩ се нарежда и един български разказ.

"Кръв от къртица"на Здравка Евтимова първо бил публикуван отвъд океана под заглавието "Кръв" в литературното списание на университета Антиок. А след това поместена и в антология на съвременни разкази, които съдържат под 2000 думи. Именно там издателите на учебника прочели разказа и решили да го включат в помагалото за 8 клас.

"В Дания също учат този разказ. Предпочитат разказа, защото е къс, а самите изречения са лесно разбираеми за четящите. Дългите изречения често карат човек да не може да разбере каква идея се крие зад него", обясни Здравка Евтимова пред Bulgaria ON AIR.

Тя е категорична, че животът постоянно ни поставя пред пропасти и различни разочарования, на които трябва да погледнем като урок, не като упадък.

"След като стана ясно, че разказът ще се изучава от учениците в САЩ ми се обади моята издателка Божана Апостолова, която ме подкрепя от много години. Ако беше наблизо, можеше да ме удуши в прегръдките си. Още не съм готова да бъда в българските учебници. Този разказ е малко страшен и леко зловещ", коментира авторката.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

22

Ника

преди 5 години

Не е лошо да прочетете и други разкази от тази авторка.И пребройте в колко от тях се говори за кръв.Има нещо ,което ме смущава,но ще оставя всеки да си направи сам извода.А иначе "Кръв от къртица" носи прекрасната идея за НАДЕЖДАТА.Друг е въпросът,че художествената реализация не ми допада изцяло.Но...

21

Анонимен

преди 5 години

При този капацитет на образованието в България, по добре да не го включват в учебниците, че не се знае какви ще са последствията. При това неразбиране на това, което се чете не ми се мисли как ще го възприемат учениците.

20

Джедай Мастър

преди 5 години

До Анонимен 24Няма нищо общо с малката кибритопродавачка. В началото напомня на "По жицата", но след това поема в друга посока.

fallback