Снимка: БГНЕС
fallback

"С разнообразни маневри откакто е на власт, служебното правителство се опитва да върне "Газпром" като основен доставчик на синьо гориво за България. То не само рискува да остави страната без сигурни доставки през зимата, но и да я постави отново в зависимост от Кремъл, който използва износа на енергосуровини като политическа бухалка". Това се казва в позиция на "Демократична България" (ДБ) във връзка с действията на служебното правителство, изпратена от пресцентъра на ДБ.  

Oще по темата

"Служебният кабинет се опита да заблуди българските граждани с купуването само на един от резервираните от България седем танкера с втечнен газ, с цел  да се създаде разбиране, че няма други алтернативи и накрая да се принудим да се обвържем отново с "Газпром". В последните две седмици правителството проточи преговорите с Турция за осигуряване на терминали за втечнен газ, през които да получим количествата от танкерите на американската фирма Cheniere", заявяват от ДБ.

В позицията се казва още, че с действията и бездействието си служебният кабинет "връзва ръцете" и на следващото редовно правителство. Затова от ДБ настояват служебното правителство в спешен порядък да запази слотове на гръцкия терминал за ноември и декември, включително след рамково споразумение за солидарност за използването на терминала.

Друго искане е да се сключи споразумение с Турция за междусистемно свързване, така че България да може да внася втечнен газ по всяко време, както и да сключи договор за доставки на втечнен газ за минимум 12 месеца, за да се гарантира потреблението в България, дори при пълно спиране на руския газ за Европа тази зима.

Друго спешно действие, което от ДБ посочват в позицията си, е издаването на акт 16 на интерконектора с Гърция, за да получим евтиния азерски газ по нея преди началото на отоплителния сезон.

ДБ настояват и да се потърси възможност за суапови сделки за внос на природен газ от Алжир, включително чрез износ на зърно, както и за план за компенсиране на битовите потребители и на бизнеса заради високите цени на газа.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

223

Вариант

преди 1 година

Щом Германия,Италия,Гърция,Унгария и други страни купуват руски газ с рубли, започваме преговори за добри условия с Газпром и вероятно ще успеем(Русия ще ни използва като пример за други страни).Може би ще постигнем най-добри цени в сравнение с цените на другите доставчици,обременени от посредници.И най-забавна ще е реакцията на посредниците,съдружници на наш гръб с харвардмошениците, купили газ и терминални места за да ни ги продадат прескъпо,ще са им ненужни. Ще им търсят сметка.

222

Цаца

преди 1 година

За НАТО философите, обърнете внимание на това, че НАТО е отбранителен съюз а не нападателен.В случая с Украйна, НАТО е подстрекател, защо ние да сме част от това. Ако ни нападне някой, да идват да помагат, ама да ни карат и ние да сме подстрекатели нема нужда.Нека има газ, пък нека е руски.

221

Анонимен

преди 1 година

256 Зависимостта от Русия е факт, но тази със САЩ не е. Ние сме партньори с американците по линия на НАТО и трябва да браним тази позиция. Като не разрешим, Вашингтон да ни инсталира продажни некадърници ПП, във властта.

fallback