Снимка: Facebook

Няколко пъти в историята на асистираната репродукция е имало предупреждения, че ако на донорите на сперма не бъде предоставена анонимност, младите мъже вече няма да искат да даряват от страх от телефонно обаждане години по-късно от дете, което никога не са виждали.

Не така обаче стоят нещата за 32-годишният Дилън Стоун-Милър, разработчик на софтуер от Атланта, който беше известен на семействата в Съединените щати като Xytex 5186 и чието донорство е дало на света близо 96 деца. През лятото Стоун-Милър се занимава с изработка на играчки и детски книги, за да прекарва време с някои от потомството си. Той е бил донор в продължение на шест години, докато е бил в колежа, след като е страдал от финансови затруднения и е дал разрешение на банката за сперма Xytex да разкрие самоличността му на биологичните му деца, когато достигнат пълнолетие.

Тази одисея, която го отведе до Кънектикът, Едмънтън в Канада и Ванкувър, беше част от усилието да изиграе роля в някои от животите им, ако децата са искали това, пише Wall Street Journal.

През 2020 г. две майки се свързват с него, след като са проследили самоличността му. Няколко месеца по-рано той се разделия с жена си и тя и детето им се изнасят. Той открива група във Facebook, която носи името на неговия донорски профил - Xytex 5186 Offspring. В нея Стоун-Милър пита дали семействата биха желали да му позволят да се срещне с тях. Около 20 са отговорили.

"Родител ли съм?" пита той пред медицинско списание. "Не е моя работа да казвам, но се чувствам като родител от време на време."

Анонимността на донора е спорен въпрос от 1884 г., когато лекар в Пенсилвания, лекуващ двойка, която се бори да зачене, тайно я осеменява със спермата на един от своите студенти по медицина. Години по-късно студентът се разкрива като донор в статия за медицинско списание.

С развитието на индустрията за донорско осеменяване в края на двадесети век анонимността се счита за предпоставка. Но проучване, включващо група донори през 1992 г., установи, че 60% са готови да се свържат с детето си, след като то е достигнало пълнолетие. Запитани какво биха искали да кажат на детето, три четвърти от мъжете са написали лично съобщение. "Любовта ми и мислите ми са с теб", пише един, добавяйки: "Освен това не се притеснявайте, ако сте много висок и слаб като млад, защото докато навършите около двадесет години, ще плувате в женско внимание."

През последните десетилетия самотните жени и еднополовите двойки, които са получили осеменяване, често се стремят да бъдат по-открити с децата си. Едно дете, Райън Крамър, с помощта на майка си създаде регистър, където децата могат да търсят своите биологични бащи и всички полубратя и сестри.

"Бях любопитен от първия път, когато разбрах, което беше доста рано", каза той в интервю миналата година. "Беше може би малко по-рано, отколкото майка ми беше подготвена."

Той приписва факта, че е запазил "доста здравословно отношение към това" на "тома, че ми беше казано рано . . . Винаги е било нещо, с което съм се чувствал много удобно."

Въпросът за анонимността на донорите на сперма, който беше прекратен във Великобритания през 2005 г., беше все по-оспорван през последните години от нарастването на генетичните тестове и сайтовете за родословие, които показаха на децата на донорите, че имат полубратя и сестри, а в някои случаи - десетки от тях.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase