Снимка: архив, Reuters

Решението на Унгария да сключи договори на стойност близо 12 милиарда евро с руска държавна компания може да бъде блокирано от европейските регулаторни органи, пише в."Файненшъл таймс".

Вето или огромна глоба от Брюксел биха били спънка за унгарския премиер Виктор Орбан, който превърна проекта в централен елемент на стратегията си за задълбочаване на политическите и икономическите връзки с Русия въпреки санкциите на Запада срещу Москва за ролята й в украинската криза, отбелязва изданието.

Освен това според европейски дипломати решението на Орбан да не провежда конкурс подхранва опасенията, че близките му връзки с Москва могат да накарат Унгария да се противопостави на опитите за засилване на санкциите срещу Русия.

Според противниците на споразумението то носи финансов риск, както и опасност от засилване на енергийната зависимост на Унгария от Москва. Страната и без това внася от Русия 80 процента от петрола си и 60 процента от газа.

Будапеща ангажира подразделение на руската Росатом през декември за проектирането, изграждането и поддръжката на два 1200-мегаватови реактора в град Пакш.

Макар ЕК да не се е противопоставила на междуправителствените споразумения, подписани от двете страни преди около година, договорите за АЕЦ "Пакш" предизвикват безпокойства.

Две агенции на ЕС проучват споразуменията. Юроатом - агенцията, следяща дейността в ядрената област, задържа одобрението за доставките на гориво на централата по технически и финансови причини, макар че се водят преговори, посочи информиран източник. Всички споразумения за доставка на ядрено гориво в страните от ЕС трябва да получат одобрение от агенцията, отбелязва "Файненшъл таймс".

Европейските органи, отговарящи за конкуренцията, проучват държавните субсидии и законността на договорите, дадени без търг на Росатом и подразделението му.

Антимонополното разследване все още е в начален етап, което дава възможност на Унгария да се споразумее с Брюксел преди започването на официално разследване.

Войната на интереси е част от по-широка борба между ЕС и Русия за европейския енергиен сектор. Миналата година Москва се отказа от газовия проект "Южен поток" на стойност 50 милиарда долара, след като европейските регулаторни органи заявиха, че руският газов гигант "Газпром" ще наруши правилата за конкуренцията, тъй като едновременно ще притежава газопровода и ще доставя газ по него.

Като признак, че Будапеща се подготвя за конфронтация с Брюксел, Обран заяви миналата седмица, че енергийната политика е суверенен въпрос, отбелязва изданието.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase