Броят на имигрантите роми, живеещи в неколкостотин нелегални лагера във Франция, се оценява на 15-20 хиляди души. Снимка: Reuters
fallback

Ромите във Франция все още възлагат надежди на новия президент Франсоа Оланд, който обеща в предизборната си кампания, че ще разруши лагерите им, само ако има "алтернативни решения", макар че в момента се сблъскват с нови заповеди за евакуация, коментира "Ню Йорк таймс".

Изданието разказва за 19-годишната Адриана Драгой, която е от Румъния, но от деветгодишна живее във Франция, където се изхранва със събиране на метални отпадъци, местейки се от квартал в квартал. На колеблив френски тя казва, че Оланд я е обнадеждил с предизборните си обещания за интеграция на ромите във френското общество.

Предшественикът му Никола Саркози нареди събарянето на ромски лагери и депортацията на хиляди румънски и български роми, които, без да имат разрешителни за работа, бяха превишили максималния тримесечен срок за престой. Много от тях обаче веднага след това се върнаха във Франция.

Oще по темата

Сега правителството на Оланд възнамерява да премахне лагер, населен с около 200 роми - мъже, жени и деца. В предизборната си кампания той обеща, че ромски лагери ще бъдат разрушавани, само ако има "алтернативни решения". "Не можем да продължаваме да допускаме семействата да бъдат изгонени от едно място, без да има решение", написа Оланд в писмо до хуманитарни организации, критикувайки агресивния подход на Саркози.

Само няколко месеца след встъпването му в длъжност обаче подходът на Оланд започва да прилича на този на неговия предшественик, отбелязва изданието. Властите разрушиха с булдозери няколко лагера тази година, оставяйки вероятно около 2000 или повече души на практика без дом.

Макар че френското правителство премахна частично ограниченията на трудовия пазар за граждани на Румъния и България, критиците твърдят, че твърде малко е направено, за да бъдат интегрирани ромите във френското общество.

Изданието отбелязва, че броят на имигрантите роми, живеещи в неколкостотин нелегални лагера, се оценява на 15-20 хиляди души и не се е променил много от падането на желязната завеса. След като бяха експулсирани, много от тях се връщаха отново, бягайки от дискриминацията и бедността в Румъния и България.

Проучванията на общественото мнение показват, че експулсирането се радва на изключителна популярност сред френския електорат, а президентът Оланд е нетърпелив да отговори на обвиненията на десницата, според които социалистите са мекушави с престъпността.

"Това, че левицата е на власт, означава не само възмущение, но и действия срещу тези лагери", заяви вътрешният министър Манюел Валс за радио Франс Интер. Съдебните решения за събаряне на лагерите, искани обикновено от местни представители, обезпокоени от престъпността и просията, ще бъдат приведени в изпълнение, увери Валс, който обеща също и прогресивно прилагане на "мерки за включване".

Истинското решение обаче е в страните, от които произхождат ромите, които трябва да направят повече за интеграцията на собствените си граждани и са получили голям дял от европейското финансиране, за да се справят с това, заяви още френският министър. Той и министърът по европейските въпроси Бернар Казньов ще посетят скоро Румъния и България, за да разговарят с местните власти по ромския въпрос.

"Ню Йорк таймс" разказва също за 32-годишния Аурел Беадай, който живее заедно със съпругата си, майка си, баща си и двамата си синове в малка разнебитена каравана в едно от парижките предградия. Той е пристигнал тук със семейството си преди месец. "Ако можех да се прехранвам в Румъния, нямаше да дойда във Франция", казва той.

Мъжът събира метални отпадъци по улиците, трупа ги в открадната от супермаркет количка, за да ги продаде за претопяване. Той казва, че печели по 25 долара на ден и че е намерил дрехи и обувки за семейството си в кофите за боклук. Не е лесно, но е по-добре отколкото в Румъния, където е работил временно като уличен чистач, но понякога не е имал пари дори за храна, разказва мъжът с помощта на преводач.
 

(БТА)

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

163

Анонимен

преди 11 години

Франките ще изпратят *** да окрадат химическото оръжие в Сирия , това го решиха внезапно . Французите искат да се намесят светкавично бързо в Сирия . Нали чухте ?

162

до Ром

преди 11 години

Сега сме под *** робство! Малко множко ни идва ,защото преди поне са били наясно ,че са под робство ,а сега ни убеждават ,че сме свободни и живеем в демократична държава.Представител на най- расистката раса не е редно да дава акъл! Дано им усигурят най най добри условия и да не се връщат никога!Как така ти ще ме крадеш ,биеш ,убиваш за жълти стотинки ,няма да има закони за теб ,а аз трябва да те обичам... Супер нагли станахте!

161

Дискусия

преди 11 години

- Бум ! Бум ! Бум ! - казал Калашника- Тръш! Тръш! Тръш! - казали ***- Бълбук, бълбук - казал казана за ***

fallback