Снимка: chimco.bg
fallback

Врачанският торов завод "Химко" отново е обявен в несъстоятелност, което дава нова възможност на основните му кредитори - “Булгаргаз“ и НЕК, да си получат забавените с десетилетие дългове от 80 милиона лева, съобщава БНТ.

След обявяването на процедурата по несъстоятелност е назначен временен синдик, който ще направи оценка на активите и ще обяви търгове за продажбата им.

Фалитът бе обявен, след като Софийският апелативен съд отмени решението на Окръжния съд във Враца, който в продължение на години приемаше на доверие оздравителните програми на частните инвеститори.

Кредиторите и бившите работници бяха залъгвани с многобройни проекти за възраждане на торовия завод. През това време акциите на предприятието се прехвърляха от един инвеститор на друг, докато се обезцениха от номинала 1 лев до 4 стотинки.

Докато в публичното пространство се коментираха екзотични проекти за изнасяне на производството в Обединените арабски емирства, около 700 работници продължаваха да чакат неизплатените си заплати.

Точно преди една година двете държавни фирми поискаха заводът да бъде обявен в несъстоятелност заради дългове, като заведоха дело във врачанския Окръжен съд.

За последно комбинатът смени собственика си през декември 2009 г., когато строителният предприемач Николай Галчев го купи от "Ново Химко", но не успя да възстанови производството.

Още икономически новини от България четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

17

Анонимен

преди 11 години

И ТЯХНОТО ВРЕМЕ ЩЕ ДОЙДЕ!!!!

16

Анонимен

преди 11 години

тук все едно леви пенсионери се събрали, ако можеше да се произвежда евтино и без да се пази природата западните фирми нямаше да го закриват а да го вземат и да печелят от него, има доста примери с други заводи

15

Анонимен

преди 11 години

е аз съм работил там - до последно - стига сте писали глупости- първо последния карбамид е произведен 2002 година което прави 10 години от спиране а не 20. второ наистина го продадоха заради комисионите и целта беше наистина да го затворят - та западните фирми да нямат конкуренция.

fallback