Снимка: Getty Images/Guliver Photos
fallback

Значителната нестабилност на финансовите пазари тласка европейските лидери към по-тесен фискален съюз. Това се случва със скорост, доста по-висока от прогнозите, коментират анализатори и инвеститори за CNBC.

“Ако се вярва, че Обединени щати на Европа биха били по-силни в сравнение с отделните страни, то това със сигурност е стъпка, по посока на която политиците работят. Сега обаче те са по-скоро притиснати да я направят, отколкото да действат чрез постепенни крачки“, коментира Нийл Дуейн, ръководител на инвестиционната дейност в Европа на RCM.

През изминалия уикенд германският канцлер Ангела Меркел изрази сякаш по-мека позиция по отношение на емитирането на единни еврооблигации, но въпреки това тя бе категорична, че подобен сценарий не стои на дневен ред.

„Смятам, че тя (Меркел) осъзнава как пазарите тласкат политиците към решение, с което те все още не се чувстват комфортно“, смята Франк Енгелс от Barclays Capital.

Според Енгелс европейските лидери трябва да създадат подходяща инфраструктура, чрез която да се гарантира възможност за формирането на фискален съюз.

„Има смисъл в създаването на евентуален фискален съюз и сериозно координиране на икономическите и фискалните политики, но не сега, тъй като трябва да се поставят основи по отношение на политическата и правна инфраструктура. Едва след това може да се предприеме и подобен ход – това е посланието, което Меркел се опитва да отправи към пазара“, обяснява Енгелс.

Мнението на анализатора е, че без фискална консолидация на еврозоната страните, които вече потърсиха спасителни кредити – Гърция, Ирландия и Португалия, са заплашени от нуждата от нови заеми.

Към групата на застрашените Енгелс причислява и Италия и Испания, по отношение на които Европейската централна банка извършва извънредни операции по осигуряване на ликвидност във финансовата система.
 
Още новини от Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

15

Анонимен

преди 12 години

това си е абсолютна експанзия - денационализиране и сагрегация без война, само чрез икономически механизми ..

14

Анонимен

преди 12 години

Германия ще напусне еврозоната, но по този начин няма да спаси Еврото, а ще даде най- мощният тласък за разпадането на ЕС. Това Германия да не е брашнен чувал да я тупат вечно. Но това е напълно разбираемо, след всичко, което направи Гърция срещу ЕС и всичко, което направи Германия за спасяването му Германската марка ще бъде следващата световна валута. Лесно е да създадеш нещо изкуствено като ЕС и после да го оставиш да съществува ,ама на теория само. Какво излезе? Който поиска му дават заеми и не си ги търсят, а дават още. А за какво ни беше на нас този ЕС ? За да угодим на някой който да се налапа ! Голяма грешка беше допусната с паричната помощ за Гърция. Имаха 300 милиарда дълг и вместо да продават активи и да си го връщат, те им отпуснаха още 100 милиалда. А имат какво да продават. Имат над 1000 острова, държавни предприятия, земи. Те нашите политици разпродадоха България и без да имаме такъв дълг.

13

aku

преди 12 години

евро съюза може да се превърне в супер обединена и силна държава и май това не се харесва на някои

fallback