Снимка: Reuters

През есента, когато слънцето вече не е достатъчно силно, за да могат селскостопанските култури да узреят, много лесно можем да намерим зелени домати. Макар и не толкова вкусни, колкото узрелите, зелените домати не им отстъпват по полезни съставки и здравословни ползи.

Важно е да се отбележи една важна особеност. Консумацията на зелени домати в суров вид трябва да се избягва, защото съдържат вещесатва, които в големи количества може да имат токсичен ефект. Тези вещества обаче се неутрализират бързо в процеса на термична обработка или ферментация на зелените домати. Хубавото е, че има редица начини за кулинарна обработка на тези зеленчуци с включването им в състава на много вкусни гозби. И туршиите са само един пример от доста големия списък.
 
Зелените домати са богати на витамини от почти всички групи и на вещества, които организмът използва за синтезата им (т. нар. провитамини). Високо е количеството например на бета-каротин, известен и като провитамин А, защото от него организмът синтезира витамин А.Високо е съдържаниеот в зелените домати и на витамин С и В-комплекс. Към тях можем да добавим и сравнително рядко срещаният витамин К. Този състав осигурява мощно антиоксидантно действие, но това далеч не изчерпва ползите от консумацията на зелени домати.
 
В състава им се отчитат също и микроелементите желязо, магнезий, фосфор, калий и манган, макар и в не толкова визоки дози. По голямото предимство на зелените домати в този аспект е не количественото, а качественото съдържание на състава им.
 
Друго предимство на зелените домати е много ниската калоричност и високото съдържание на протеини и фибри. Така те едновременно засищат и носят здравословни ползи, без да провокират риск от затлъстяване.

Още за ползите на зелените домати може да прочетете в Puls.bg 
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase