Източник: Reuters
fallback
В тялото ни протичат физиологични процеси, които се стремят да поддържат постоянна телесна температура. Тя е важна за протичането на всички клетъчни процеси в човешкия организъм и се колебае около 37оС (+/- 0,6 oC). Нарича се още „вътрешна температура” или температурата на вътрешните органи и мозъка. Съществува и т.нар. „кожна температура”, която е по-ниска и зависи от температурните колебания на околната среда. Тя е средно около 32оС, като по длани и стъпала може да достигне дори до 25-28оС.
 
1. Kакво се случва, когато ни е топло?
 
Най-просто казано, в тялото ни се активират механизми, чрез които се освобождава акумулираната топлина. Хипоталамусът е структура в мозъка, която осъществява терморегулаторна роля. Неговите терморецептори отчитат промените в температурата на циркулиращата кръв. До него достига информация и от всички терморецептори, разположени по кожата, които изпращат сигнали за температурата на повърхността на тялото. Задействат се коригиращи механизми отстрана на хипоталамуса, които целят охлаждане на тялото и нормализиране на телесната температура:
 
  •  Вазодилатация – изпращат се нервни импулси по парасимпатиковата нервна система за релаксация на гладките мускули на капилярите и те се кръвонапълват. Колатералните кръвоносни съдове се контрахират (свиват), с което потокът кръв, навлязъл в капилярите, се задържа на повърхността на кожата. Чрез този механизъм част от циркулиращата кръв се охлажда. Нагледен пример за това е зачервяването на кожата, което се получава, когато ни е горещо.
  •  Потоотделяне – чрез изпарената пот се отдава топлина.

Още по темата за щитовидната жлеза можете да намерите в Puls.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

1

Анонимен

преди 7 години

Хах

fallback