Източник: Reuters, архив
fallback

Междузъбното почистване е много важно за денталното и общото здраве – междузъбният плаков биофилм е отговорен за основна част от случаите на кариес и пародонтални заболявания, а все още малко се говори за факта, че хроничните пародонтални заболявания са в корелация със заболявания като атеросклерозата и диабета.

Конецът за зъби и интерденталните четки са средствата, които позволяват намаляването на междузъбната плака.

Всеки се е натъквал на интерденталните четки в секцията за орална хигиена в аптеката, но най-вероятно ги е подминавал, заради широкоразпространената заблуда, че те се използват от хора с напреднал пародонтит и големи междузъбни пространства или пък от хора с мостови конструкции и брекети.

Може би са ви обяснявали подробно как имате „гъстоподредени” зъби или пък сте с ортодонтски деформации, т.е. с „криви” зъби, и не смятате, че съществува въобще възможността междузъбната четка да ви послужи по какъвто и да е начин.

Мястото на всички тези схващания е в миналото.

Интерденталните четки представляват фина усукана тел с радиално излизащи от нея влакна. Представени са в различни размери, като отделните фирми са разбработили собствени номерации. Благодарение на тези влакна междузъбната четка почиства изключително ефективно плаката от повърхностите на зъбите, с които те контактуват един с друг. Тези повърхности са вдлъбнати, а не изпъкнали, затова всяко междузъбно пространство е с варираща ширина в различните му участъци – най-голяма е в средата. При въвеждането на четката през тези различни участъци по ширина, влакната на четката последователно се прилепват до основата ѝ, а след това се изправят – по този начин те остъргват плаката и хранителните остатъци и в най-широките пространства.

Цялата статия за интерденталните четки може да прочетете на Puls.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback
fallback