Източник: Reuters
fallback

Февруари е месец посветен на трезвеността. Или борбата със злоупотребата с алкохол. Зависи от кой ъгъл ще се погледне.

Част от въпросите, които касаят алкохолната зависимост, дискутираме със Светлана Николова, консултант, Марина Попова, психолог и Росица Долапчиева-Кайрякова, психолог, от Асоциация за рехабилитация на зависими „Солидарност”.

- Каква част от българите страдат от алкохолна зависимост?

Светлана Николова: За съжаление в България няма официална статистика по този въпрос. Различни специалисти говорят за цифри като 300 000-350 000 алкохолно зависими в страната, но тези твърдения не са доказани.

Според доклад на Центъра за зависимости и психично здраве в Канада, публикуван през 2012 г., през 2005 г. в България е имало около 215 000 зависими от алкохол, като около 185 000 от тях са били мъже (Alcohol consumption, alcohol dependence and attributable burden of disease in Europe: Potential gains from effective interventions for alcohol dependence. Jürgen Rehm, Kevin D. Shield, Maximilien X. Rehm, Gerrit Gmel, Ulrich Frick, 2012, Centre for Addiction and Mental Health).

Но българска статистика няма.

 - Има ли статистика, която да показва процент на приемащите всекидневно алкохол?

Светлана Николова: Според Националния статистически институт, публикувал резултатите от Европейско здравно интервю, проведено през 2008 г., 10,4% от българските мъже употребяват алкохол всеки ден, а жените са 2,1% или общо 6,1% от населението на възраст 15-64 г.

 - Къде е границата между умереното пиене и алкохолизма?

Марина Попова: Нека, първо, обърнем внимание на това – какво означава умерена употреба на алкохол? Това е количество, изчислено на дневна или седмична база, което е прието като по-безопасно за възрастния индивид. Тези количества са съобразени с пола, като за мъжете то е 2 стандартни питиета дневно, а за жените – 1 питие. Според общоприетите критерии, 1 стандартно питие съдържа 8-13 г абсолютен алкохол. Между другото, в България няма установена мярка за стандартно питие.

Цялото интервю може да прочетете на Puls.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

15

от 17

преди 10 години

И я пак се замислете откъде идва тази дума - ЕТИКЕТ.Дали смисъла и е като етикет на стока за продаване.Или може би пък : "етикет" - съществително произлизащо от съществителното "етика". Т. е. Задължителни норми, в които трябва да се вписваме.Нищо в обществото не е задължително. Само използвах тази дума, защото не намерих по-точна.ПП: Като пия - с носталгия се сещам за една жена, на която много държа.Лош ли съм? След време ще разбера. Може би.По-добре *** и добър отколкото умен и зъл.

14

Анонимен

преди 10 години

Доста са смешни или жалки да кажа въздържателите, които си мислят, че културата зависи от това колко пиеме.Ами аз като пия повече от нормалното и съм щастлив и ПОДЧЕРТАВАМ - НА НИКОГО НЕ ВРЕДЯ ДИРЕКТНО (по принцип родителите ми не одобряват да пия чак толкова и се ядосват отвреме-навреме)тогава какво ме прави по-малко-човек? В хорските очи може би изглеждам алкохолик. Да така е.Обаче това не значи, че съм егоист, темерут или някой друг стереотип, лепнат ми от вас. Като етикет.

13

от село

преди 10 години

като се говори за пиене :....а бе мезето дали вреди ...то суджуци ..пъстарма...сланинка......еее....ама домашно произво.......

fallback