Източник: Reuters

Здравният дебат по темата дали вредят пластмасовите опаковки започва през 2002 г. Тогава цяла Япония пощурява, след като в популярно телевизионно предаване водещият предупреждава да не се затопля в микровълнови печки храна в пластмасови опаковки и да не се пие вода от пластмасови бутилки. Чрез Интернет вълната от безпокойство залива почти целия свят.

Като причина за тревожността от използването на пластмасова посуда се изтъква следният факт: при замразяване или загряване на пластмасата, тя отделя канцерогенни химикали от групата на диоксините. Съобщава се и за токсина DEHA, компонент на пластмасовите изделия, заподозрян в същите ефекти.

Първоначалните опасения се позовавали на изследвания от Института за изследване на раковите заболявания към Университетската болница "Джон Хопкинс", откъдето отричат да са пускали такава информация. Професор Ралф Халден от същия институт отбелязва един важен момент: охлаждането всъщност би възпряло отделянето на каквито и да е субстанции от пластмасата. В този смисъл пластмасовите бутилки, в които поставяме напитките си за утоляване на жаждата, са също толкова безопасни, колкото и металните.

Колкото до загряването на пластмасата, професорът споделя, че действително могат да се отделят диоксини или DEHA, но при температури от стотици градуси по Целзий и пълното изгаряне на продукта. Дори и тогава те са в минимални количества.
Единственият съвет относно затоплянето на храна в пластмасови опаковки в микровълнова печка е, за да се избегнат евентуални вреди за организма, са найлоновото покритие да не допира храната и да не се разтапя по нея.

На този етап Европейската комисия по храните дори не е включила в списъка с опасни химикали DEHA, тъй като все още не съществуват реални данни, сочещи към повишен риск от ракови заболявания при контакт с него.

Още полезна информация за това как се отразява на организма употребата на продуктите от ежедневието ни можете да прочетете в Puls.bg.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase