източник: Reuters

Сънят, продължаващ един час или повече допълнително на нощ, помага за подобряване на бдителността и намаляване на чувствителността към болкатa, твърдят американски учени.

 
Според резултати от проучване продължителността на съня близо 9 часа на нощ – един час повече от препоръчителното - е по-ефективен метод за намаляване на болката, отколкото приема на лекарството кодеин, вид аналгетик.
 
Проучването включва 18 здрави доброволци. Учените проследяват ефекта от четири нощи с 8-часов сън и четири, продължаващ до десет часа.
 
Американските изследователи измерват сънливостта през деня при участниците, използвайки тест на латентността на съня - стандартен метод за диагностициране на проблеми със съня, чрез който се измерват мозъчните вълни, движението на очите, сърдечната честота и мускулния тонус.
 
Чувствителността към болка се оценява с помощта на източник на топлина.
 
Резултатите показват, че при участниците, които спят средно 1,8 часа повече на нощ, има повишаване на нивата на бдителност и значително по-малка чувствителност към болката, отколкото при тези с постоянен модел на съня. 
 
Тези, които спят повече от 8 часа на нощ, са в състояние да задържат пръста си върху източник на топлина 25% по-дълго, което показва загуба на чувствителност към болка.
 
Степента на това увеличение е по-голямо от ефекта на 60 мг кодеин, сочат още резултатите.
 
Проучването показва, че качеството и продължителността на съня са от значение за степента на изпитване на болка при различни хронични състояния, както и при подготовката за хирургически процедури, пояснява експертът по нарушения на съня и тяхното лечение д-р Тимоти Роерс от болницата „Хенри Форд“ в Детройт. 
 
Проучването е публикувано в сп. Sleep.
 
Още полезни новини за здравето можете да прочетете в Puls.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase