Снимка: архив Булфото
fallback

Доплащането за ин витро процедури, които се финансират от “Фонд за асистирана репродукция”, вече няма да бъде възможно, съобщиха от здравното министерство.  Прекратява се практиката болниците да искат доплащане от пациентите над сумата, която фондът дава – 5000 лв.

Ако някое лечебно заведение иска повече пари, няма да има право да работи с фонда.

Това се прави с промени, които здравното министерство предложи в Постановление № 25 за създаването на фонда. В сряда те бяха приети официално и от Министерския съвет.

Също така се регламентира провеждането поне веднъж годишно на планови проверки на дейността на лечебните заведения, които работят с фонда. Целта е да се защитят максимално правата на пациентите, да се повиши контролът над работата на клиниките и да се постигне по-ефективно изразходване на обществените средства, уточняват от МЗ.

С промените се оптимизира и дейността на Обществения съвет към фонда, като се предвижда да се обновява половината от състава му на всеки 2 години. Също така представителите на пациентските организации ще участват в неговата работа безвъзмездно.

Oще по темата

Директорът на фонда занапред ще бъде длъжен да представя отчет за изразходването на средствата за всяко тримесечие на министъра на здравеопазването.

Центърът „Фонд за асистирана репродукция” беше създаден през 2009 г.

До края на 2010 г. в него са подадени над 10 хил. заявления. През 2010 г. са финансирани 4360 пациенти в размер на 15 000 000 лева. Една трета от тези случаи, или 1386, са завършили с бременност. От тях досега са родени 648 деца.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

5

Nobody

преди 13 години

С икономисаните пари може да обучите акушерки да ходят да асистират по гетата, римляните отдавна рядко раждат в болница.

4

галактика

преди 13 години

Идеята е добра, но системата не.

3

Иванчо

преди 13 години

Аре, вече нема и ин витро..."да се постигне по-ефективно изразходване на обществените средства"...Ясно е, че средствата произтичат от обществото, но дали му принадлежат?22 години не оправиха ш*****то здравно осигуряване.Аз не съм в БГ - имам една позната, която ме попита каква е цената на едни хапове тука:С рецепта тук - 1.17 ЕвроБез рецепта - 50 ЕвроВ БГ същото - 150лвВъпросите ми са:50лв разлика в цените в членки на ЕС?От къде?Защо да си плащам здравното осигуряване?Какво правите 22г???

fallback