Солта може да не е толкова вредна за здравето, колкото гласи широко разпространеното схващане, предаде Ройтерс, позовавайки се от белгийско изследване.

Специалисти от университета на Льовен са установили, че за хората, които употребяват големи количества сол, рискът от повишено кръвно налягане не е по-висок, отколкото за тези, които използват по-малки количества от подправката. Оказало се също, че процентът на смъртните случаи от сърдечносъдови заболявания сред хората, консумиращи повече сол, е по-малък, отколкото сред тези, които ограничават солта.

 "Откритието ни не подкрепя настоящите препоръки за ограничаването на приема на сол сред общото население", пишат авторите на проучването.

Изследването е обхванало 3700 европейци. Те били разделени на три групи според високата, средна или ниска консумация на сол. Никой от участниците не е страдал от сърдечносъдово заболяване в началото на проучването. Изследваните лица били наблюдавани в продължение на осем години.

Направеният анализ на данните от проучването е показал, че вероятността от повишено кръвно налягане или развитие на сърдечносъдови болести не се различава в трите групи. Сред участниците от групата с най-ниска консумация на подправката обаче бил отчетен по-висок процент на смъртност от заболявания на сърцето, а сред тези от групата с най-висока консумация - най-нисък.

От американския Център за контрол и превенция на болестите обаче критикуват белгийското изследване като недостатъчно мащабно и разнообразно по отношение на етническа принадлежност. В САЩ е препоръчителна консумацията на по-малко от 2300 милиграма сол дневно и 1500 милиграма за хора, изложени на по-голям риск от високо кръвно налягане и сърдечносъдови заболявания.

 

(БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase