Снимка: БГНЕС

Планът на някои от най-големите световни футболни клубове за стартиране на нова Европейска суперлига (ESL) предизвика вълна от възмущение дори сред собствените им фенове и бивши легенди. Участващите клубове казват, че ESL ще бъде от полза за футбола като цяло, но критиците твърдят, че това е циничен ход, воден от алчността.

Какви са плановете?

Дванадесет клуба се записаха за участие в Суперкупата - шест от тях от английската Висша лига. Това са  Арсенал, Челси, Ливърпул, Манчестър Сити, Манчестър Юнайтед и Тотнъм, които ще се присъединят към Милан, Атлетико Мадрид, Барселона, Интер Милано, Ювентус и Реал Мадрид.

Клубовете основатели искат ново състезание в средата на седмицата с отбори, които продължават да се състезават в националните лиги.

Суперкупата ще има 20 отбора. От тях 12-те членове-основатели - плюс още три, които тепърва ще се присъединят - ще бъдат постоянни членове и никога няма да бъдат изправени пред изпадане. Очаква се пет други страни да се класират на годишна база.

Новата лига ще съперничи на настоящото състезание в Шампионската лига, един от най-големите клубни турнири в световния футбол.

Защо планът среща такава голяма опозиция?

Този ход беше осъден от феновеге, специалистите и от повечето футболни органи, които не са замесени.

С 15 отбора в Суперкупата, които не са изправени пред перспектива за квалификация или изпадане, критиците казват, че това ще създаде затворен пазар на върха на футбола.

Висшата лига казва, че "атакува принципите на открито състезание и спортни заслуги".

Министърът на културата Оливър Даудън каза, че плановете застрашават пирамидалната структура на английския футбол, "където средствата от глобално успешната Висша лига се стичат надолу по лигите и в местните общности".

Съществува и страхът, че ESL ще привлече огромната световна телевизионна аудитория от съществуващите лиги като Висшата лига на Англия и италианската Серия А.

Защо именно тези отбори формират Суперлига?

Парите изглежда са движещата сила.

Приходите на футболните клубове са силно засегнати от пандемията заради нарушени мачове и липса на зрители. А големите клубове имат играчи суперзвезди, чиито заплати са многомилионни и които трябва да бъдат платени.

Клубовете основатели се примамват с дял от 3,5 млрд. евро. ESL казва, че предлага "неограничени плащания за солидарност" на европейския футбол, които ще бъдат по-високи от тези, генерирани от текущите европейски състезания.

Новият турнир "ще осигури значително по-голям икономически растеж и подкрепа за европейския футбол чрез дългосрочен ангажимент".

Кога може да започне Суперлигата?

Според предложенията ESL ще започва през август всяка година, като плановете ще стартират "възможно най-скоро".

20-отборната лига ще бъде разделена на две групи от по 10, играещи си у дома и в гостуване. Първите трима във всяка група ще се класират за четвъртфиналите, като отборите на четвърти и пети играят плейоф за двете останали места.

От този момент нататък той ще има същия формат за елиминации с два мача, използван в Шампионската лига, и финал през май на неутрален терен.

Какво се прави, за да се спре ESL?

УЕФА, европейският футболен управителен орган, се надяваше, че плановете за нова Шампионска лига с 36 отбора ще поставят началото на формирането на Суперлига.

Спортните органи казват, че ще "останат единни" в опитите да спрат отцепилата се лига, като използват законови и спортни мерки, ако е необходимо.

УЕФА, управляващата европейска футболна организация, предупреди, че клубовете, участващи в ESL, ще бъдат блокирани от всички други състезания на национално, европейско или световно ниво.

Играчите също могат да бъдат възпрепятствани да представляват националните си отбори на Световното първенство.

Какво се случва след това?

Много може да зависи от това дали някой друг клуб реши да се присъедини към ESL. Досега най-добрите клубове на Франция и Германия решиха да не го правят.

ФИФА преди това заяви, че няма да признае отцепената европейска лига.

След съобщението от този уикенд ФИФА изрази "неодобрението си" и призова "всички страни, участващи в разгорещени дискусии, да участват в спокоен, конструктивен и балансиран диалог за доброто на играта".

Междувременно ESL се опитва да блокира всякакви санкции, които УЕФА или ФИФА могат да се опитат да наложат при формирането на лигата.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase