Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Водачите на листите на ГЕРБ и БСП Мария Габриел и Елена Йончева участваха в телевизионен дебат в ефира на Нова.

В самото начало двете започнаха спор дали премиерът Бойко Борисов нарушава закона като едновременно е министър-председател и председател на предизборния щаб на ГЕРБ. Миналата седмица от левицата входираха сигнал срещу Борисов по темата в ЦИК, но изборната комисия не намери нарушение.

Още по темата

"Това е безспорно нарушение. Но какво правят ГЕРБ? Когато погазят закона, те вместо да дадат обяснения. всъщност започват да атакуват противника, в случая - президента Румен Радев, който е бил в Асеновград на празник на града. Когато властта се е сляла с организираната престъпност, президентът е длъжен да бъде коректив", заяви Елена Йончева.

Мария Габриел не се съгласи и беше категорична, че Борисов не си е позволил да отиде на нито едно предизборно събитие.

"Държавата не може да спре да функционира, докато тече кампания за европейски избори. Премиерът е партиен лидер, докато президентът по Конституция трябва да бъде обединител на нацията и не бива да бъде пристрастен", обясни тя.

В същинския дебат за бъдещето на Европа двете изразиха различни позиции по отношение на една от най-важните теми за бъдещия Европейски парламент - единната минимална европейска заплата.

Мария Габриел твърди, че за момента тази мярка е невъзможна на паневропейско ниво, но може да стане на национално.

От своя страна Йончева не се съгласи и каза, че предложението на БСП е минималната европейска заплата да е поне 60% от средната европейска заплата.

"В Румъния минималната заплата е 446 евро, средната е над 1000 евро, а тръгнахме заедно", напомни Йончева и поиска да бъде направена оценка на стандарта на живота, за да отговаря заплатата именно на него.

На въпрос какви ще бъдат техните приоритети, ако бъдат избрани да представляват България в ЕП, Мария Габриел потвърди ангажимента си за "силна, сигурна и суверенна Европа." Тя подчерта и че ще продължи да държи на охраната на границите и мигрантската криза - с още 10 000 души персонал във Frontex(европейската агенция за гранична и брегова охрана).

"Ясно сме дефинирали позицията си: нулева толерантност към нелегалната миграция и опростени административни процедури по отношщение на трудовата миграция. Трябва да има висококвалифицирани работници там, където бизнесът казва, че те носят добавена стойност", заяви лидерът на листата на ГЕРБ.

"Моята битка вече повече от две години е срещу корупцията и липсата на справедливост. Време е тази битка да се изнесе и в Брюксел. Вече 12 години сме част от ЕС. За тези години в България са налети милиарди, но ние по никакъв начин не се доближаваме до ЕС. В последния доклад на Европейската комисия се казва, че 40% от българите живеят на ръба на бедността и социалното изключване, както и че 2/3 от сигналите за корупция срещу висши политици не се разследват", пък беше отговорът на Елена Йончева.

Относно скандалите от последния месец, свързани със злоупотреби с европейски пари, Мария Габриел заяви, че "злоупотреби има навсякъде" и цитира данни от разследвания на ОЛАФ, според които повече нередности били открити в 14 други страни.

"У нас не се случва това държавата да се опитва да ги замаже. Затова има ясна процедура - финансовата корекция. Когато има нарушения, се връщат суми. Ключовата дума е прозрачност. Парите се връщат от нарушителите, а не от българските граждани" - убедена е Габриел.

Елена Йончева пък беше категорична, че с парите, които до момента са наляти в България, тя "трябваше да стане едно по-добро място за живеене".

"Но 70% от парите за земеделие са изразходвани от под 100 фирми. Вместо да се дават средства на млади фермери, те облагодетелстват определен кръг" - обясни тя и допълни, че това е част работата на евродепутатите - да се пренасочат пари към по-млади производители, "за да се върнат и българите от чужбина".

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase