Снимка: БГНЕС/ EPA

Унгарският премиер Виктор Орбан предупреди в петък, че Европейският съюз се е насочил към "икономическа студена война" с Китай, докато лидерите на блока се подготвят за основен вот за налагане на мита върху вноса на произведена в Китай електрическа енергия автомобили, пише Ройтерс.

Още по темата
Държавите-членки на ЕС ще гласуват в петък дали да наложат мита за следващите пет години до 45% върху вноса на произведени в Китай електромобили в най-известния търговски случай в блока.

При Орбан Унгария се превърна във важен търговски и инвестиционен партньор за Китай, за разлика от някои други държави от ЕС, които обмислят да станат по-малко зависими от втората по големина икономика в света.

"Това, което ни карат да правим в момента или което ЕС иска да направи, е икономическа студена война", каза Орбан в интервю за държавното радио, имайки предвид предложените мита за Китай. По-рано в петък данни показаха, че промишленото производство на Унгария спада с по-лошите от очакваното 9,5% през август, което според Будапеща се дължи на слабостта на германската икономика, дестинация за около една четвърт от износа на Унгария.

Орбан, който оглави инициативата в Централна Европа за въвеждане на китайски заводи за производство на електромобили и батерии в Унгария, каза, че страната му без излаз на море не иска да бъде притисната в нито един блок и иска да продължи да търгува и с двете страни.

Той каза, че продуктите, произведени в ЕС, ще бъдат все по-трудни за продажба, ако световната икономика бъде разделена на два блока, добавяйки, че не е ясно дали стратегията на Унгария за "икономически неутралитет" ще издържи изпитанието на времето. Тогава фирма, планираща първично публично предлагане, се среща с инвеститори, за да тества техния апетит за акции.

Един от най-големите китайски инвеститори в Унгария, CATL, изгражда завод за батерии на стойност 7,3 милиарда евро (8,05 милиарда долара) в източния град Дебрецен, докато китайският производител на електромобили BYD обяви миналата година, че изгражда първия си европейски завод в Сегед на юг на страната.

Миналият месец Орбан каза, че китайски фирми са обещали инвестиции на стойност 9 милиарда евро в Унгария досега, поставяйки ги наравно с компании от САЩ, които критикуваха стратегията на Орбан за изграждане на по-тесни връзки с Китай.

"Правенето на бизнес с Китай е свързано с определени условия и лихвите често се плащат като суверенитет", каза посланикът на САЩ в Унгария Дейвид Пресман през юни. "Всички знаем, че Унгария не може – за дълго – да има и двете посоки".

След като финансирането от ЕС на стойност милиарди евро беше спряно поради опасенията на Брюксел относно върховенството на закона в Унгария, Будапеща взе назаем 1 милиард евро от китайски банки през април за финансиране на инфраструктурни и енергийни проекти в сделка, чиито условия не бяха оповестени публично.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase