Снимка: БГНЕС

Очаквам новият състав на съвместната историческата комисия да втвърди още повече тона между Скопие и София. Това каза за БНТ историкът и дипломат проф. Ангел Димитров.

Още по темата

"Комисията изглеждаше доста близо до изчерпването, преди да стане тази промяна, която направиха в Скопие. Нашите колеги от предишния състав полагаха всички усилия да не се отклонят от постулатите на интерпретациите на миналото в РСМ. Обвиненията към тях бяха абсолютно неоправдани. В моменти, в които нашите разговори са вземали малко по-остър тон, съм им казвал, че напускат научното поле и се държат като охранители на митове. Много ми е интересно новият състав, който очевидно ще върви по линията, начертана от новото правителство, какво би могъл да направи повече освен да втърди още повече тази теза и това научно поведение на предишния състав на комисията. Още повече, че поне двама от новия състав са ни познати", каза проф. Димитров.

По думите му, комисията няма как да бъде отделяна от политическото общуване между двете държави, по простата причина, че тя е създадена от Договора за приятелство и добросъседство.

"Задачите ѝ обаче не са политически. Политическа е идеята, че работата на комисията ще помогне за преодоляване на онова състояние на отношенията, което е създавано от образование, моделиращо недобри нагласи към България и българския народ. Когато се създаваше комисията преди 6 години имаше две нагласи - на очакване, че може да се направи крачка, която да помогне за преодоляването на тези бариери пред истинското добросъседство и приятелство. Но имаше и предупредителни сигнали колко трудно ще бъде и на колегите ни там историци и въобще политическата класа да напуснат това трасе югославско и националистическо, което те следваха близо 8 десетилетия. Истината е, че спряхме в 11 век", допълни проф. Димитров.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase