Снимка БГНЕС, архив
fallback

България ще изплати общо 141 211 лв. обезщетения в изпълнение на четири решения на Европейския съд по правата на човека срещу България.

Те са постановени в периода 11.04.2023 г. - 13.06.2023 г., съобщиха от пресцентъра на Министерския съвет.

Делата „А и други срещу България“, „Оссо срещу България“ и „Кукавица срещу България“ касаят нарушение на член 8 от Конвенцията (право на зачитане на личния и семейния живот), свързано с производства за незабавно връщане на децата на жалбоподателите, съгласно Хагската конвенция относно гражданските аспекти на международното отвличане на деца.

Съдът приема, че жалбоподателите са претърпели непропорционална намеса в правото си на зачитане на семейния живот, тъй като властите не са разгледали делата по най-усърдния начин, изискван от член 8 от Конвенцията, процесът на вземане на решение и продължителността на производството по връщане като цяло не е отговарял на процесуалните изисквания, присъщи на член 8 от Конвенцията. Общо по жалбите са присъдени обезщетения за неимуществени вреди в размер на 45 000 евро и 22 700 евро за разходи и разноски.

Делото „Симонова срещу България“ касае разрушаването на незаконно издигната постройка, която жалбоподателката твърди, че е единственото жилище за нея и децата й. ЕСПЧ отбелязва, че основните принципи в ситуацията на разрушаване на сграда, която е нечие единствено жилище, са посочени в делото „Иванова и Черкезов срещу България“.

ЕСПЧ подчертава, че хорат, които са изправени пред опасността да изгубят единственото си жилище в резултат на планирано събаряне, трябва да могат в рамките на съответното производство да получат разглеждане на пропорционалността на мярката в светлината на конкретните обстоятелства. В настоящия случай липсва такава преценка в заповедта за премахване на постройката в нарушение на чл. 8 от Конвенцията.

Съдът присъжда на жалбоподателката обезщетение за неимуществени вреди в размер на 4500 евро.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

9

Анонимен

преди 8 месеца

строителството трябва да се спира преди да е започнало. от там идва проблемът. как ще вдигне къща в Страсбург и ще я съборят. Това да не е България, че да строиш и после да събаряш. Просто няма как да сториш незаконно. Няма как да ти прикачат електричествво, вода и т.н. и нямам как върпосната постройка да се третира като жилище. Но местната власт гледа че си строят и си трае. това незаконно нещо става жилище, после местната власт иска да се хареса и на други и го бута. и така..

8

Христо Христов

преди 8 месеца

До Анонимен/5 "А не да действа по руския модел закони, приети още в средата на миналия век." - така е. И да не допуска свидетели на защитата да се изказват "в името на холандското правосъдие". Аман от неграмотни европеидни про'с'таци!

7

тцтц

преди 8 месеца

Значи тези от "махалите" живеят масово в незаконни постройки, за които крадат ток, не плащат данъци, такси смет и всякакви други видове данъци и такси. Обаче разни НПО-та им подшушват как могат да продължат да си живеят незаконно и необезпокоявано на наш гръб. Кой организъм живее на гърба на друг, като се храни от него, нищо полезно не му дава и бавно го унищожава ?!

fallback