Снимка: Bloomberg TV Bulgaria
fallback

Във всяка една държава има прослойка на много богати хора с активи над 1 млн. долара. Нетното финансово богатство на всички домакинства в света вече надхвърля 530 трилиона долара и докато огромна част от него е концентрирана на Запад, богатството в Азия се увеличава с двойно по-високи темпове. В света има около 56 милиона милионера, което е под 1% от общото възрастно население. Това коментира Даниел Ганев, изп. директор на "Карол Капитал Мениджмънт", в ефира на предаването "Бизнес старт" с водещ Христо Николов.

"Много хора вярват, че богатите имат някакви специални начини и места, където държат парите си - истината е, че огромна част от тях инвестират в общодостъпни за всички инвеститори финансови инструменти и начини да управляват богатството си. Те инвестират дългосрочно и диверсифицирано, но много по-голяма част от инвестиционните им портфейли са в акции на компании."

Богатите си позволяват инвестиции в по-неликвидни инструменти като хеджфондове и произведения на изкуството и се възползват по всякакъв начин от по-пасивни доходи като лихви и дивиденти.

"По всякакъв начин оптимизират данъци, такси и разходи... Умеят да отделят личното от фирмените финанси."

Инвестициите в непублични инструменти и компании в общия случай са около 14% от инвестиционния портфейл, каза Ганев. Около 30% от портфейлите в общия случай са инвестиции в публични компании, следвани от кеш фондове, облигации, и имоти.

Няма точни данни за богатите хора в България, но статистика на БНБ за депозитите показва, че тези над 1 млн. лв. са 1277 с обща стойност около 3.5 млрд. лв. към края на предходното тримесечие; тези между 500 хил. лв. и 1 млн лв. са около 2500 на брой.

"Нашето предположение е, че около 3-4 хиляди са хората, които отговарят на дефиницията за богати с над 1 млн. долара."

Около 2/3 от портфейла на богатите в България са в нефинансови активи като имоти и коли, а останалата част са основно в депозити и кеш, каза Ганев.

"Точно обратното е в САЩ - около 1/3 само са нефинансовите активи и 2/3 са финансови активи като акции, облигации, фондове; точно такива инструменти, които дългосрочно успяват да победят инфлацията и носят много по-висока възвращаемост от нефинансовите активи."

Сред младите българи все пак се наблюдава промяна, като все повече от тях инвестират част от дохода си чрез капиталовите пазари, каза Ганев.

Целият разговор - във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

69

Аритметко Сметачев

преди 9 месеца

2/3 от портфейла без значение в какво са вложени, а не в производство и развитие, са от спестени и неплатени данъци ...

68

Пешко

преди 9 месеца

Капитализъм на ограбването.Как става ли ?Отнемаш възможността на тези ,които продават труда си да бъдат единни.Отвличаш вниманието им от важните неща със зрелища.Променяш медиината среда.Разрушаваш системата на образованието.

67

Анонимен

преди 9 месеца

Кака Корни влага в хотели в южната ни съседка. Така де, парите от Техноимпекс трябва да послужат за нещо.

fallback