Снимка: БГНЕС
fallback

Украйна заяви, че иска да създаде еднократен международен трибунал, който да съди висшите представители на руския режим за акт на агресия, което може да доведе до издаване на заповед за арест на Владимир Путин.

Андрий Смирнов, заместник-ръководител на президентската администрация на Украйна, заяви в четвъртък, че Украйна смята, че отделното съдене на Русия за акта на агресия с международно участие ще ускори стремежа ѝ да потърси отговорност от руския президент и близкото му обкръжение, предаде в. "Гардиън".

Актът на агресия - приет от членовете на ООН като международно престъпление - не може да бъде съден от Международния наказателен съд поради липса на юрисдикция, но се счита за най-тежкото международно престъпление поради последващите му последици. В четвъртък трима души бяха убити, а 23-ма ранени при две руски нападения в източния украински град Харков, според Харковската областна прокуратура.

This morning Russia shelled Kharkiv from the Uragan MLRS. 2 people killed, 19 wounded, including a child. 4 people in critical condition. Russia is chaotically and brutally shelling transport stops, shopping pavilions, housing to inflict maximum losses on civilians. pic.twitter.com/jAlb87tTEo

— Maria Avdeeva (@maria_avdv) July 21, 2022

Смирнов заяви, че актът на агресия, за който Украйна ще започне допълнително производство, е лесен за доказване, докато за делата, които МНС може да разглежда по отношение на Украйна - военни престъпления, геноцид и престъпления срещу човечеството - ще са необходими години.

"Фактът, че Русия нахлу в Украйна със своята армия, е факт, приет от нашите международни партньори", каза Смирнов. "Надяваме се да получим обвинителния акт в рамките на три месеца."

Смирнов заяви, че присъда, постановена от международен трибунал, все пак ще допринесе донякъде за справедливостта за Украйна, дори и без обвиняемите да са задържани.

"Вече да имаме обвинителен акт и заповед за арест на Путин, на руския министър на отбраната Сергей Шойгу ... ще бъде голяма крачка напред в постигането на справедливост", каза Антон Кориневич, посланик за Украйна, който води разговори с международни партньори по въпроса. "Те ще бъдат изискани и обозначени като потенциални престъпници от международен и легитимен трибунал".

"След това, когато пътуват до държава, която признава трибунала, за тях може да възникнат проблеми", каза Кориневич.

"Разбира се, ние бихме били повече от щастливи да видим Шойгу в ареста, и не само него, но и всички останали момчета, които са взели решението тогава, не само през 2022 г., но и през 2014 г.", каза Кориневич, който добави, че според тях присъдите в специалния трибунал ще следват нормите на МНС.

Кориневич, който посочи Хага като потенциален домакин на трибунала, заяви, че иска да участват възможно най-много международни партньори, за да се легитимира всяко решение и да се разшири възможността за търсене на отговорност. "Идеята е той да бъде отворен и възможно най-международен", каза той.

Oще по темата

Кориневич заяви, че няколко от международните партньори на Украйна са се съгласили да създадат трибунала. Той обаче заяви, че е твърде рано и твърде деликатно да се назовават държавите, които са се съгласили.

"Да, ще участват украинци, ще е необходимо да има украински прокурор, но се надяваме, че съдиите ще бъдат международни", каза Кориневич.

Аня Нейстат, правен директор на инициативата Docket към Фондация "Клуни за правосъдие", в разговор с "Гардиън" през май подчерта, че е важно Украйна да следва щателно процедурите, за да се избегне усещането за правосъдие на победителя.

Тази седмица президентът на Украйна Володимир Зеленски уволни главния прокурор на Украйна Ирина Венедиктова. Във вечерното си обръщение към нацията Зеленски заяви, че Венедиктова и ръководителят на украинската разузнавателна служба Иван Баканов са имали сътрудници в своите служби.

Източник от президентската администрация твърди, че действията на Венедиктова са навредили на репутацията на Украйна и са възпрепятствали усилията за освобождаване на украински военнопленници, след като през май руски войник беше осъден на доживотен затвор след шестдневен процес за военни престъпления.

"Нашите колеги в Германия ми писаха и ме попитаха: "Възможно ли е съдът да изслуша всички доказателства, да разпита всички свидетели и да излезе с решение за пет дни?" - каза източникът, който твърди, че процесът е възпрепятствал сериозно и усилията за размяна на украински военнопленници с Русия.

Впоследствие представители на Кремъл са заплашили да съдят всички "2500 украински военнопленници, излезли от "Азовстал", в нашия собствен трибунал, преди да върнат въпроса за размяна на пленници след три години", твърди източникът.

В интервю за Си Ен Ен Венедиктова заяви, че няма да критикува решението на Зеленски, но смята, че е била уволнена заради реалната политика и защото "може би е време да има прокурор с други възгледи".

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

267

Анонимен

преди 1 година

Че това е само желанието на Зеленски, ЕС и Америка ясно. Ама защо трябва да ни втълпявате, че тяхното желание е правилно. Ние си имаме глава на раменете и можем да преценим кои в тази ситуация са с п.о.д.л.и намерения и кой за какво се бори. Когато хванат Путин вашите, тогава пишете.

266

ха, ха , ха

преди 1 година

Сега или веднага ?!

265

Чакаме...

преди 1 година

От няколко години ни информират, че Путин ще умре до няколко месеца:))))

fallback