Понастоящем в Лвов са намерили дом над 300 хил. бежанци от различни точки на България. Градът, познат още като културна столица на Украйна, се намира в западната част на страната. След сигнала за край на въздушна тревога, градът лека-полека се завръща към нормалния живот, разказва Даниел Бенатов от Лвов в ефира на "България сутрин".

Бенатов каза, че с всеки изминал ден все по-малко хора отиват в убежищата, въпреки че съществуват опасности от атаки. Лвов е един от старите градове в Украйна, а центърът му е включен в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство.

Още по темата
"Подготвени за бомбардировки са музеите, фонтаните и църквите - прозорците им са затворени с шперплат или са покрити с фолио", заяви той.

"В Лвов често можете да наблюдавате политическите спорове на пенсионерите там, както и да играете партия шах с тях. Тук често звучи чужда реч, тъй като значителен брой от дипломатическите мисии се преместиха в Лвов от Киев. Лвов се превърна и в транзитен пункт за множество чуждестранни журналисти и доброволци", сподели Бенатов специално за Bulgaria ON AIR.

По думите му магазини и множество кафенета са отворени, ако човек не загледа по улиците въоръжените войници, може да му изглежда, че войната се намира някъде далеч.

Даниел Бенатов обясни, че всеки ден хиляди бежанци пристигат в Лвов. "Някои от тях спират и отиват в други западни региони или в чужбина, а други- остават, за да се опитат да живеят, работят и да отглеждат децата си - да вярват в победата."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase