Снимка: БГНЕС

Като дете Ели Росен не обича да слуша, когато баба му и дядо му казват на него и братовчедите му никога да не свеждат глави. Той знае, че те са преживели Холокоста, но силно вярва в световния обет "никога повече" и не вижда причина старото поколение евреи да се страхува за бъдещето.

Това се променя, когато мъж с бейзболна бухалка започва да го преследва пред синагогата в Грац, Австрия. Сградата е била многократно вандализирана и докато Росен е успял да стигне до колата си и да се измъкне невредим физически, то той е бил разтърсен психически до основи.

"След нападението тези предупреждения на моите баба и дядо отново зазвучаха в главата ми", казва той пред CNN. "Това ме накара много, много да съжаля, че не съм ги слушал, сърцето ми започна да плаче. Да бъда физически атакуван е съвсем различно измерение от това да бъда вербално атакуван - нещо, с което съм свикнал, защото антисемитизмът се е увеличил през последната година.

Насилието и потисничеството срещу евреите и тяхната вяра са постоянни в Европа, но регистрираните инциденти на антисемитизъм нарастват тревожно, отчасти подхранвани от локдауна, който бе наложен, за да се спре разпространението на коронавируса.

В дома на Росен, в Австрия, има най-голям брой антисемитски атаки, откакто страната започна да ги записва преди 19 години.

Бенджамин Негеле, генерален секретар на еврейските общности Австрия, казва, че данните показват, че атаките през 2020 г. са се увеличили 6,4%, но той може и да е много по-голям, тъй като много хора не докладват за нападенията срещу себе си.

"Виждаме тревожна тенденция не само в Австрия, но и в цяла Европа, що се отнася до антисемитизма", казва той.

Според него вербалната агресия е на първо място, защото е толкова лесна, особено онлайн. "Можете да го направите анонимно. Можете да го направите много пъти, без да се страхувате от преследване и арест", обяснява той. "А тогава се насърчавате да го правите повече и повече, да бъдете по-агресивни, да добавяте обида към нараняването и в даден момент да се радикализирате толкова, че след това да го прехвърлите в реалния свят."

Коронавирусни конспирации

Катарина фон Шнурбейн, координатор на антисемитизма за Европейската комисия, казва, че проблемите са древни, но има нов тласък към омраза.

"Антисемитските конспиративни митове съществуват от векове", каза тя пред CNN. "Винаги, когато има пандемия, те отново излизат на преден план. Това, което виждаме, е например, че по време на COVID антисемитските тропи и конспиративните митове са се увеличили значително в социалните платформи."

Докато хората маршируваха в знак на протест срещу строгия локдаун, наложен от лидерите, германската организация RIAS, която проследява антисемитизма, забелязва еврейски тропи сред плакатите.

На едно събитие в Бавария, казва RIAS, демонстрантите излъчват фотомонтаж на хора, които са принудително ваксинирани от хора, облечени в униформи, носещи нещо като Давидова звезда и думата "Цион". В друг случай в Берлин човек изглежда приема фалшивата конспиративна теория, че пандемията е причинена от евреи, като крещи на двама минувачи, които очевидно са евреи: "Не се ли срамувате, какво направихте, евреи?"

Повече от една четвърт от документираните антисемитски инциденти са свързани пряко с коронавируса, посочва групата в годишния си доклад.

Насилието между Израел и Хамас през май тази година отново подхрани антиеврейските настроения в Германия, установява RIAS, "Спрете да правите това, което Хитлер ви е направил", гласи  плакат на английски, издигнат по време на пропалестинския марш в Берлин.

Бенджамин Уорд, заместник-директор в европейското подразделение на Human Rights Watch, се съгласява, че антисемитизмът често е цикличен и се задвижва от събитията в Близкия изток. Той добавя: "Ако разгледаме по-широко феномена на антисемитизма в Европа, виждаме, че той е много по-стар и също така много по-широк. Това наистина е европейски въпрос."

В цяла Европа антисемитските атаки нарастват от години. Франция е била свидетел на многобройни нападения - през 2012 г. три деца и учител са били застреляни в еврейско училище в Тулуза; през 2015 г. четирима души бяха застреляни, а други държани като заложници в супермаркет в Париж; през 2018 г. 85-годишна жена, оцеляла от Холокоста е била убита, като е намушкана 11 пъти, а след това е била запалена квартирата й в Париж.

Еврейските гробища от Франция до Полша редовно се оскверняват, а девет от 10 европейски евреи вярват, че антисемитизмът се увеличава, сочи проучване на Европейската комисия.

Различни начини за справяне с омразата

В Брюксел равинът Алберт Гигуи е един от онези, които се опитват да скрият самоличността си, за да изглеждат по-малко евреи.

"Разбира се, нося ярмулка у дома, но навън предпочитам да си покривам главата по-малко забележимо", казва той, говорейки за бейзболната шапка, която слага повечето дни. "Не е здравословно да живееш в атмосфера на страх и там, където се чувстваш преследван."

Тъй като хората с жива памет за Холокоста си отиват, Гигуи се притеснява, че ще дойде още омраза.

"Има загриженост, именно защото вече я няма тази бариера пред паметта", каза той. "Преди хората не можеха да изразят открито антисемитизма си, защото споменът за Холокоста беше още там, за да напомня на хората къде водят такива думи. Сега е самото слово, което поражда актове, е свободно."

Обратно в Австрия, Каролайн Едщадлер, министър на ЕС за страната, заяви, че правителството е притеснено, защото въпреки че се опитва да се справи с нарастването на антиеврейската омраза, броят на инцидентите онлайн и в реалния живот непрекъснато нараства.

"Положителното, разбира се, е, че трябва да насърчаваме еврейския живот", казва тя.

Това е новата тактика на Росен, който се съобразява със съветите на своите баби и дядовци и избира да стои с високо вдигната глава като член на австрийската еврейска общност, която сега възлиза на около 15 000 души - малка част от 220 000-те евреи, които живеят в Австрия преди възхода на Хитлер.

Той казва, че подходът на бабите и дядовците да поддържат нисък профил след Холокоста, или Шоа, е бил разбираем, но погрешен и е време да покаже и запознае другите с еврейския живот и традиции.

"Обществото на евреите след Шоа често си мислеше, че мълчанието и прекалеността не биха довели до по-високо приемане на евреите в основното общество", обяснява той, преди да каже, че очевидно не работи."Ще кажа на сина си и на младите евреи да се гордеят, че са евреи и да не трябва мълчат".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase