Снимка: БТА

Борбата с изменението на климата трябва да бъде основен приоритет за Европейския парламент, показва проучване на Евробарометър, поръчано от ЕП и проведено през октомври 2019 г. Нещо повече - шестима от десет европейци смятат, че протестите в защита на околната среда, организирани от младите хора по света, имат пряко влияние върху политиката.

Климатичните промени вече са посочени като един от водещите стимули гражданите да гласуват на европейските избори през май, особено за младите хора. За първи път в проучване на Евробарометър гражданите поставят изменението на климата на първо място в списъка с приоритети за ЕС, отчитат социолозите.

Още по темата
Общо 32% от европейците посочват борбата срещу изменението на климата и опазването на околната среда като най-важния проблем, на който членовете на Европейския парламент трябва да обърнат внимание. Това е най-често посочваният отговор в 11 държави членки, особено сред респондентите в Швеция (62%), Дания (50%) и Холандия (46%).

В проучването на Евробарометър също така бе зададен въпросът кой екологичен проблем е най-належащ за разрешаване. Абсолютно мнозинство от европейците (52%) смята, че това е изменението на климата, последвано от замърсяването на въздуха (35%), замърсяването на моретата и океаните (31%), обезлесяването (28%) и нарастващото количество отпадъци (28%).

За 52% от българите замърсяването на въздуха е посочено като основен проблем, свързан с околната среда.

Председателят на парламента Давид Сасоли, който пристига в Мадрид в понеделник, за да присъства на откриването на конференцията на ООН по изменението на климата, заяви: „Това проучване показва много ясно, че европейците искат действия от страна на ЕС за борба с изменението на климата”.

Проучването показва още нещо интересно - протестите, водени от младите хора, са ключов фактор. През изминалата година протестите на младежите за повече действия против изменението на климата мобилизираха милиони хора в ЕС и в световен мащаб.
Новото проучване на Евробарометър показва, че близо 60% от европейските граждани са уверени или убедени, че протестите, водени от младите хора, имат пряко влияние върху политиката както на национално, така и на европейско ниво.

В Ирландия (74%), Швеция (71%) и Кипър (70%) е най-голям делът на гражданите, които вярват, че протестите ще доведат до предприемане на политически мерки на европейско ниво в сравнение с 42% от гражданите в Чехия и 47% от гражданите на Обединеното кралство.

53% от българите смятат, че протестите ще доведат до предприемане на мерки на европейско ниво, докато 38% от българските респонденти вярват, че това ще се случи на национално ниво.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase