Снимка: Ройтерс

Количествата на въглероден двуокис, както и на други парникови газове в атмосферата на Земята, е с рекордни показатели през 2018 година, става ясно от доклад на ООН.

Според публикуван в Женева доклад на Световната меторологична организация /СМО/, концентрацията на въглеродния диоксид е достигнала коцентрация от 407,8 части на милион. Това са цели 47 процента по- високи нива от тези по време на прединдустриалната епоха.

От СМО отбелязват, че се очаква тази тендензия да продължи в дългосрочен план. Бъдещите поколения ще се сблъскат с още по- тежки последствия от затоплянето на климата. Покачване на температурите, увеличаване на броя на екстремалните природни явления, повишаване на нивата на световните океани и разрушаване на екосистемите, са само част от последствията, които се очакват.

През 2017 година измерената концентрация на въглероден двуокис в атмосферата е била 405,5 части на милион, съобщава още БТА. 

Метанът също е с рекордна коцентрация в атмосферата - 1869 части на милиард. Това са 159 процента повече от нивата през прединдустриалната епоха. Азотния оксид е достигнал 331,1 части на милиард. Или с 23 процента повече от нивата през прединдустриалните нива.

От 1990 година насам топлинният ефект от парниковите газове се е увеличил с 43%.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase