Кадър: Bulgaria ON AIR

Кристалина Георгиева става първата българка в историята, която се класира на финалната права за най-високия пост в една от най-важните международни финансови институции.

Тя временно се отказва от поста главен изпълнителен директор на Световната банка, след като стана кандидат на Европейския съюз за ръководител на Международния валутен фонд.

Още по темата

Едно от препятствията по пътя ѝ обаче се оказва президентът на САЩ Доналд Тръмп, коментираха бившият министър на финансите проф. Христина Вучева и бившият външен министър Милен Керемедчиев в "България сутрин".

"Има и други силни кандидати, които биха били подкрепени и ако г-н Тръмп покаже себе си и не спази никакви договорки, каквито има от десетилетия да бъде европейски кандидатът, е възможно да има изненади", посочи Керемедчиев.

По думите му американският президент често не спазва договорки.

Решаващият глас за избор на ръководител е на САЩ, макар и МВФ по принцип се ръководи от Европа, обясни проф. Христина Вучева.

"Успехът си е чисто неин. Това отбелязване от медиите за значимостта на тази или онази страна е малко пресилено, защото решенията в МВФ се вземат не толкова от управляващия директор. Там решаващата дума има американският представител, защото там дяловете са най-много на американците. Всички важни въпроси във валутния фонд се решават не от управляващия директор", каза проф. Вучева пред Bulgaria ON AIR.

Двамата гости оцениха номинацията на Кристалина Георгиева като чисто личен успех за нея, защото европейските институции оценяват работата на българските представители в тях.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase