Дейвид Камерън. Снимка: Reuters

Европейският съюз трябва да играе по-малка роля в някои области от функционирането на своите страни членки, заяви британският министър-председател Дейвид Камерън, представяйки плановете си за реформа в ЕС преди референдума във Великобритания за членството й в общността, съобщи Ройтерс.

"Никога не забравяйте, че сега ЕС обхваща 28 древни държави в Европа", каза в реч Камерън.

"Именно това разнообразие е най-голямата сила на Европа. Великобритания казва: нека да приветстваме този факт, нека да признаем, че отговорът на всеки проблем невинаги е повече Европа. Понякога той е по-малко Европа", заяви премиерът.

Още по темата

Според него Великобритания няма да иска правомощия за налагане на вето върху законодателството на ЕС, но Брюксел би трябвало да позволи на парламентите на групи от страни членки да отхвърлят някои норми, ако са против тях.

"Не предлагаме всеки отделен национален парламент да може да налага вето. Признаваме, че в една Европа от 28 (страни) това би означавало блокаж. Но ние искаме да видим нова подредба, при която групи от национални парламенти да могат да действат заедно и да отхвърлят европейско законодателство, което не е в техен национален интерес", каза той.

По думите му преговорите за преразглеждане на условията за членството на Великобритания в ЕС са навлезли в официален етап, посочва ТАСС.

"ЕС трябва да се промени, да стане по-конкурентоспособен", каза той, като потвърди, че референдумът за членството на Великобритания в ЕС ще се състои до края на 2017 г.

Според него трябва да бъде ограничена миграцията от други страни от ЕС към Великобритания. "Имаме нужда от мерки за по-голям контрол върху миграцията от страни от ЕС", заяви Камерън.

По-конкретно той смята, че принципът за свободно движение не трябва да се прилага за новите членове на ЕС, докато техните икономики не се доближат до британската.

Предвижда се Камерън да изпрати днес писмо на председателя на Европейския съвет Доналд Туск, в което да представи главните си предложения за реформа в ЕС.

Според Камерън Великобритания иска промени в четири области, включително защита за страните, които не са част от еврозоната, намаляване на бюрокрацията и по-големи правомощия за националните парламенти, отбелязва Асошиейтед прес.

Най-големи спорове предизвиква искането на Лондон да контролира миграцията, като не позволява на имигранти от ЕС да се ползват от някои социални облаги през първите четири години от пребиваването си във Великобритания.

Камерън каза, че ще е трудно да се получи съгласието на всички останали 27 държави членки за исканията на Великобритания, но изтъкна, че това не е "мисия невъзможна".

По думите му ЕС трябва да се съгласи с "необратими промени, които да предефинират отношенията на Великобритания с общността.

"Ние сме горда, независима нация. Възнамеряваме да продължим да сме такива", заяви той пред публика в изследователския институт "Чатам хаус" в Лондон, като подчерта, че Великобритания иска "ясно, правно обвързващо и необратимо" да бъде изключена от ангажимента за все по-тесен съюз.

Във връзка с идеята за втори референдум за това дали Великобритания да остане в ЕС или не Камерън каза: "Ако гласуваме да напуснем, тогава ще напуснем. Няма да има друго предоговаряне и друг референдум. Затова казвам на моите европейски колеги, с които преговарям, че това е последният ни шанс да оправим нещата - за Великобритания и за целия ЕС."

"Днес, когато сме изправени пред нови заплахи и опасности за нашата страна, не се съмнявам, че за Великобритания европейският въпрос не е свързан само с икономическата сигурност, а и с националната сигурност", заяви той.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase