Алексис Ципрас. Снимка: Reuters

"Денонощен трилър за Гърция. Премиерът Алекис Ципрас под натиск, след като поеха щафетата от Еврогрупата, лидерите на еврозоната прекараха нощ на агония в търсене на изход от маратонската среща на върха в Брюксел, която трябваше съдбоносно да определи бъдещето на Гърция и оставането й във валутния съюз, а и в самия Европейския съюз", информират гръцките вестници.

Електронното издание нюз.ин пише, че до сутринта два са били откритите въпроса - първият е дали МВФ ще участва в новата спасителна програма за Гърция и дали ще бъде създаден т.нар. фонд Шойбле, в който да се събират средствата от гръцката приватизация.

Според "плана Шойбле" в този фонд, който щял да бъде базиран в Люксембург, трябвало да бъдат събрани 50 млрд. евро от продажба на гръцки държавни активи в рамките на извършвана от правителството приватизация.

Целта на плана обаче била да се ограничи участието на гръцкото правителство в целия приватизационен процес.

"Гърция - тайм-аут от еврозоната", това според печата предвиждал шоковият документ на Еврогрупата, в който Шойбле предлагал, ако не бъде постигнато споразумение с Гърция, със страната да започнат преговори за временното й изваждане от валутния съюз, но при евентуално преструктуриране на нейния дълг.

В. "Етнос" отбелязва, че премиерът Ципрас категорично е отхвърлил "плана Шойбле".

Изданието посочва, че денонощните консултации в Брюксел са се превърнали в "евротрилър, в който Гърция се е оказала между небето и земята".

Отбелязва се, че в рамките на този трилър гръцкото правителство е водило битка, за да се задържи при възможно най-добри условия в ядрото на еврозоната. Исканията на партньорите обаче са жестоки, допълва вестникът.

Според добре осведомени източници, цитирани от гръцката агенция АНА-МПА, на срещата на върха се били очертали признаци за напредък с кредиторите, тъй като перспективата за изваждане на Гърция от еврозоната изглежда окончателно се била отдалечила, и постепенно започвали да се формират условия, които да доведат до финансово подпомагане на Гърция още в следващите седмици.

В. "Имерисия" отделя място на 12-те мерки, които европейските лидери са поискали премиерът Ципрас да внесе в парламента и те да бъдат гласувани до сряда. Става дума за мерки, отнасящи се до данъчната и осигурителната система и до приватизацията.

Вестникът коментира, че мерките са поискани от партньорите като практическо доказателство за волята на Атина сериозно да пристъпи към преговори с тях по договарянето на трети спасителен пакет финансова помощ на стойност 82-86 млрд. евро, тъй като те са били поставили въпрос за липсата на надеждност на гръцкото правителство.

В. "Прото тема" помества опровержение на Международния валутен фонд (МВФ). В него фондът категорично отхвърля публикация на германския в. "Билд", според която МВФ бил настоял в Гърция да бъде съставено правителство от технократи, подобно на кабинета Пападимос, и през есента да бъдат свикани нови предсрочни избори.
"Публикацията не отговаря на истината и е напълно погрешна", казал говорител на фонда. "Билд" твърди, че представител на фонда казал пред вестника, че МВФ не вярвал, че СИРИЗА може да приложи реформите, които се искат от нея. Не им вярваме, казал той, според германския вестник.

"Искат да ни унищожат", цитират вестниците думите в Тwitter на лидера на партията "Независими гърци", коалиционен партньор на СИРИЗА в кабинета.

Изданията поместват още материали от "Велт" и "Гардиън", в които се описва кои били враговете и кои съюзниците на Гърция за излизане или за оставане на страната в еврозоната.

В. "Катимерини" коментира, че на гръцката политическа сцена се задавали бурни политически събития и че премиерът Ципрас вече обсъждал със своите приближени всички възможни сценарии за това какво би могло да се случи от тук насетне, в това число и сценарий за промени в кабинета.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase