Снимка: архив, Reuters

Огромното мнозинство от европейците, които се преместват в друга част от ЕС, отиват там, за да работят, а не за да се ползват от социалните услуги в приемащата държава. Това заяви на пресконференция днес Джонатан Тод, говорител на еврокомисаря по заетостта, социалните въпроси и приобщаването Ласло Андор, предаде БТА.

Тод бе помолен за коментар на оповестените намерения на британския премиер Дейвид Камерън да бъдат въведени допълнителни мерки, с които българите и румънците да бъдат разубедени да се заселват на Острова.

Още по темата

Ако Великобритания направи конкретни предложения за допълнение на правилата за достъп до социални придобивки, ЕК ще трябва да се увери, че подобни предложения са в пълно съзвучие с европейските правила за свободното движение на работници, с правото на постоянно пребиваване и с координацията в областта на социалните осигуровки, уточни Тод.

Говорителят отбеляза, че има много силни защити в европейското законодателство, приети от всички държави в ЕС, включително и от Великобритания, които предотвратяват т. нар. социален туризъм. Според тези правила социални придобивки могат да бъдат предоставяни, само ако гражданин на ЕС работи в друга държава от Общността или ако член от неговото семейство е на работа, ако са изпълнени условията за постоянно местожителство.

Тези правила предпазват от злоупотреби и в момента, добави говорителят.

Камерън предвижда достъпът до Националната здравна служба на Великобритания да бъде ограничен, а новите имигранти да чакат пет години, преди да имат право на социално жилище. Глобите за работодателите, наели незаконни работници, се очаква да бъдат удвоени. Глоби се предвиждат и за собственици, дали под наем свой имот на незаконни имигранти.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase