Снимка: Reuters
fallback

Около 96 милиона млади хора на възраст 15-30 г. са живели в страните-членки на ЕС през 2009 г. В повечето страни на ЕС задължителното образование завършва на възраст между 14 и 17години и от тази възраст нататък младите хора избират дали да продължат висшето си образование или да станат икономически активни, пише БТА.

Средната възраст за напускане на формалното образование и започване на работа от младите хора в ЕС е била 21 години, отчита анализ на Евростат, посветен на прехода от образование към първата значима работа. Най-рано излизат на пазара на труда в Малта и Турция /също включена в изследването/ - средно по на около 18 години. За България средната възраст за излизане на трудовия пазар на младите хора е 19,6 години.

Според данните на анализа - близо 70 на сто от напусналите образование младежи на възраст 15 - 30 години - са имали значителни трудности при намирането на първа работа, а около 30 на сто - изобщо не са успявали да намерят работа. Това е било така, защото почти всеки трети младеж, напуснал образованието и търсещ работа - е имал нисък потенциал за влизане в пазара на труда, отчита анализът. Най-високи стойности на заети млади хора на възраст 15-30 години са регистрирани в Холандия и Норвегия - 88 на сто, Швейцария - 87 на сто, Австрия - 84 на сто, Люксембург -82 на сто, Кипър и Дания - 81 на сто, Германия и Словения - 80 на сто.

Най-ниски данни за трудова заетост на младите хора са регистрирани в Литва, Латвия и Унгария - под 30 на сто. България заедно с Румъния е в "златната среда" на тази своеобразна класация по трудова заетост на младите - малко над 30 на сто.

Според анализа на Евростат младите хора в ЕС, които са напуснали образованието и търсят своята значима първа работа най-лесно се справят с това в Исландия, където си намират работа средно за 3,3 месеца, следват Швеция - 3,5 месецаи Великобритания - 4,4 месеца. Средният период за търсене на работа от млади хора в ЕС е 6-7 месеца.

Данни на националната статистика отчитат, че от около 780 хиляди ученици от 1 до 13-ти клас на учебната 2010/2011 г. - напусналите училище по различни причини българчета са около 18 хиляди. От тази цифра около 5,5 хиляди деца са напуснали училище между 1 и 4 клас, около 7 хиляди са напуснали между 5 и 8 клас и около 6 хиляди - между 9 - 13 клас.

Данни на НСИ показват, че цифрата 18 000 е най-ниската като брой напуснали ученици за последните 10 години, тъй като обикновено броят на напускащите родното образование варира между 20 и 30 хиляди на година. Най-масово са напускали българските училища през 2003 и 2004 г. - средно по над 31 хиляди млади българи.

През 2011 г. безработицата сред младежитена възраст 15-24 г. е била 65 хиляди души, а безработните между 25-34 г. са били 90 хиляди. От общия брой безработни през 2011 г. /над 370 хиляди/ - 207 хиляди са били със средно образование,91 хиляди - с основно образование и около 30 хиляди - с началнообразование, сочат данните на НСИ

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

31

Историк

преди 11 години

Някога Америка направи експеримента да въведе комунизма-неуспешния опит.Обяви комунизма за лудост и го разруши.Китайците го обновиха и направиха чудеса! Сега капитализма се гърчи в собствен сос,отвратителна корупция,кражба на капитали,а народите прости все още вярват ли вярват... Запада вече няма ресурси,идва ново време-колелото се е завъртяло а ние българите не искаме да повярваме,че е дошло време да си умре загниващия строй-необоздания капитализъм

30

ses

преди 11 години

.. за това и не взех решение да преподавам, това е мн отговорна задача,а аз не смятам, че в 2та университета,в които ме обучаваха ми дадоха часовете практика, за да ме подготвят реално. Питаме се, защо др.страни са по-напред от нас, учат си децата от малки на отговорност и следване на правилата установени в държавата. Нашите на какво се учат на безхаберие и нехаиство. Народа ни има мн добри принципи на възпитание и култура, анархията на прехода, прецака всичко и всички ни.

29

ses

преди 11 години

Вярно,много е лошо "млади хора без работа и самочувствие",това са съвесните и умни млади хора"много хубав въпрос от къде да почнат". Ами от където всичко започва от училището,през годините България изкарва на пазара на труда неподготвени и нехаещи кадри.Тези дето ум пука - имигрират и м/у другото успявят и се приемат много добре от чуждите работодатели.Аз завърших педагогика-б. и м-р- мениджмънт в образованието,за 7-те си години обучение в кл.стая влязох 5 пъти, достатучни ли са?!! Не...

fallback