ЕК отлага публикуването на заключенията от стрес тестовете на ядрените централи в Европа. Снимка: архив, Булфото
fallback

Европейската комисия ще отложи с няколко месеца публикуването на заключенията от изпитанията за сигурност, които бяха направени на европейските ядрени централи след аварията във Фукушима през януари 2011 г.

Причината са недостатъчните данни за издръжливостта на реакторите за външен инцидент, като например въздушен терористичен акт или авария на самолет.

"Искам подробно становище, описващо последствията от разбиването на самолет върху ядрена централа. Няма да вземам прибързани решения", заяви днес комисарят по енергетиката на ЕС Гюнтер Йотингер пред депутатите от Европейския парламент.

Първоначалните намерения на Брюксел бяха стрес тестовете на ядрените централи да приключат до юни, но сега докладът може да се очаква най-рано през септември.

Изпитанието за издръжливост при директно попадение на самолет върху реакторите беше включено в първоначалното задание на проверката, но според комисар Йотингер получените заключения не са достатъчно обстойни и не позволяват да се вземе отговорно решение.

Европейските експерти смятат да посетят повторно някои централи и да проверят как те се справят с препоръките, които бяха отправени на предишни етапи на инспекцията и са свързани с отреагирането на природни бедствия и защитата на реакторите и комуникациите на централите при екстремални условия, съобщи Еврокомисията.

Oще по темата

Европейските стрес тестове бяха планирани за всичките 147 атомни реактори в ЕС, но бяха проведени в около 90 блока, тъй като междувременно някои държави, сред тях и Германия, затвориха реактори.

Стрес тестовете преминаха на три етапа, започвайки със самооценка за безопасността от операторите на централите, преминаха през оценката на националните регулатори, а във финалната фаза Европейската комисия повери на международни експерти анализа на докладите на страните членки.

Специалистите са посетили поне по един реактор във всяка от 15-те държави от ЕС с ядрени централи, а също и обекти в Украйна и Швейцария, които приеха да бъдат проверени от ЕС.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

20

hes

преди 11 години

Защо са опасни терористите примерно на Ал Кайда? Защото те използват хора, за които собствения живот не е от важност. Това се постига чрез приомите, използвани от учението на "асасинитите" - млад човек се упойва с хашиш и се събужда в чудесен дворец. Около него пърхат красиви жени. Непрекъснато му се втълпява - това е рая и мястото ти тук е запазено след като свършиш задачата. На края на деня отново се упойва и се събужда на другия ден в старата си колиба. Сега той вече е готов за "подвизи".

19

hes

преди 11 години

Пишещите тук явно недооценяват опасността от терористична атака. А понастоящем това е опесност 1 за АЕЦ. Системите за сигурност са евоюлирали достатъчно след катастрофите в "3 майл айлънд" и "Чернобил", така, че отказ на техниката или операторска грешка са почти изключени. Реални остават форс мажор (Фукущима) и тероризъм.

18

Анонимен

преди 11 години

ЕС-то се чуди къде да харчи парите на европейските данъкоплатци, които вече *** от глад и предпочитат пак някой Хитлер да дойде на власт.

fallback