Снимка: Reuters

Оше страни ще получат облекчено финансиране по еврофондовете, но България не е сред тях.

Това стана ясно днес, след като Европейската комисия обяви, че ще се погрижи да помогне на осем свои членки да се справят с рекордно високата младежка бедработица.

Така Гърция, Испания, Ирландия, Португалия, Италия, Латвия, Литва и Словакия ще могат да намалят националните си доплащания по програми, свързани с младежката безработица.

През август Брюксел стори същото с шест държави: Гърция, Румъния, Ирландия, Португалия и Латвия и Унгария, за да вадят по-малко от джоба си за усвояването на всички еврофондове.

Още по темата

Преди дни, по време на визитата си в Берлин, премиерът Бойко Борисов лобира пред канцлера Ангела Меркел  - бюджетни отличници като България също да получат облекчение за национално съфинансиране, но засега явно безуспешно.

Осемте държави, които получиха днес обещание от Брюксел да доплащат по-малко за реализация на проекти по еврофондовете имат рекордни нива на младежка безработица - над 30%, а в Испания половината от хората, търсещи работа са до 24 г.

"Тези нива са неприемливи и затова искаме да допринесем за разрешаването на проблема", обясни говорител на Еврокомисията.

Нейният председател Жозе Мануел Барозу съобщи при визитата на президента Росен Плевнелиев миналата седмица в Брюксел, че България също има сериозен проблем с почти 27% младежка безработица, но летвата беше сложена на 30 на сто и България остава извън списъка на облагодетелстваните страни.

Еврокомисията ще направи специални екипи със свои експерти и представители на местните власти и на синдикатите в осемте държави, за да преценят как да използват по-добре парите от Европейския социален фонд.

82 млрд. евро по структурните фондове, които са на разположение на 27-е от ЕС до 2013 г., още не са договорени и Еврокомисията предложи те да се пренасочат към дейности, свързани с младежката безработицата и гаранции за отпускане на банкови заеми за малките и средни фирми. 22 милиарда от тях са по Европейския социален фонд.

Смесените екипи в осемте страни имат 11 месеца, за да измислят интензивни схеми и проекти, които да решат проблема с младежката безработица.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase