Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Европейският съюз ще предложи в петък механизъм за временно изключване на страни от Шенгенската зона за пътуване без паспортен контрол, а според някои дипломати тази мярка частично цели да окаже натиск върху Гърция да държи нелегалните имигранти извън съюза, пише електронното издание на "Файненшъл таймс".

Гърция, страната, която е в сърцето на европейската дългова криза, от десетилетие е най-слабото място в системата на общите граници на ЕС и трудно успява да контролира източната си граница с Турция и островната си брегова линия в Средиземно море, посочва изданието.

Още по темата

От подписването на Шенгенското споразумение през 1995 г., което позволява свободно движение на хора и стоки между повечето страни от ЕС, пътуването без паспортен контрол е смятано за един от крайъгълните камъни на европейската интеграция, отбелязва "Файненшъл таймс".

Предложението, наричано неофициално "клаузата Гърция", следва да бъде обявено с новите мерки, предложени от Европейската комисия за въвеждане на по-строги норми за управление на зоната за свободно движение. То предвижда възможността за временно изключване на дадена страна от Шенген, тоест връщането на граничния контрол на границата между съответната страна и останалата част от ЕС.

"Всяка мярка за евентуално изключване на страни (от Шенген) би била ясно насочена срещу Гърция, която е проблем за Шенген от присъединяването си през 2000 г.", казва Хюго Брейди от Центъра за европейска реформа, базиран в Брюксел мозъчен тръст.

От 104 000 имигранти, които според изчисленията са влезли нелегално в ЕС през 2010 г., близо 88 000 са пристигнали през гръцките граници. По данни на Агенцията за външните граници на ЕС Фронтекс над 26 000 имигранти са влезли през границата между Гърция и Турция от началото на тази година.

"Необходимо е страните членки да спазват задълженията си", казва шведският министър за имиграцията Тобиас Билстрьом.

"Подобна мярка (изключване от Шенген) трябва да бъде разглеждана като радикална, но не може да бъде изключена от дневния ред", добавя той.

Гърция загуби симпатиите и заради начина, по който третира имигрантите, отбелязва изданието. Едва 1 процент от молбите за убежище обикновено получават одобрение в сравнение със 70 процента в Швеция, отбелязва БТА.


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase