135

Айсел

преди 5 години

Извинете, но е абсолютно коректно да се каже ИскърскоТО дефиле, както и КресненскоТО дефиле, на БялоТО море, в ТихиЯ океан, по ДунавА, по РодопиТЕ, по ПиринА, в ДунавскаТА равнина, независимо че са собствени имена. Просто в българския език едни собствени имена могат да се членуват, а други не. А онова изречение с комисията може според някои да е правилно, но никой не говори така. Именно такива тънкости на езика помагат веднага да определим, че така може да се изрази не българин, а напр. руснак.

134

мхм

преди 5 години

"Силно изританата топка от младия и амбициозен футболист удари зрител"И това ли е грешно? Трябва ли да се конкретизира кой точно зрител?

133

На баща си син

преди 5 години

Сега, слушайки и гледайки БНТ1, отбелязвам: Русистката Фандъкова в говоренето не спазва правилото за пълен и кратък член. Зам. министърката Таня Михайлова, средна техничка, инженерка, педагожка ... казва, че "В участниците (или друга дума беше) остава усещане ...". Не е ли "У участниците" ? Както много хора казвт "Отивам на София", както си ходят на село.

132

На баща си син

преди 5 години

До АнонименДа, елементарности от прогимназията са забравени или изключени от приложение. Кратности и дробности на единици, членуване - много важно! Нито е лайф, нито стайл. Лумпенизаация на масата в интерес на елита - какъвто и да е по произход и качество.

131

Анонимен

преди 5 години

До АмелиВ ж.р. няма кратък и пълен член, нали? Иначе, така без член или друго определяне просто е без смисъл, дори по интуиция е неприемливо.

130

На баща си син

преди 5 години

До ЯяяПълният и краткият членове отразяват логиката на езика, вкл. в страдателния залог. Ако тръгнем само да опростяваме, да "мекаме" и "екаме" навсякъде, ще бъде едно от началата на края ни. Честит 24 май утре!

129

На баща си син

преди 5 години

До АнонименДа, ако имахме неопределителен член, а и би могло да го сложим както в други езици: "една комисия", или да я поопределим, за да не бъде членувана.

128

На баща си син

преди 5 години

До АмелиНе е така, защото са два различни вид транспорт. Както често пишат"малките и средни предприятия" вмвсто "малките и средните", зщото са два вида различни еди-какво си. Така са ме учили добрите ми учителки по български и граматика.

127

Анонимен

преди 5 години

МОН прекарват прекалено много време пред компютрите..Не е възможно отговор Б) да е правилен, не прави абсолютно никаква логика!

126

Анонимен

преди 5 години

Може и да е вярно, ако например изречението е в контекста на разказ, как младиЯт и амбициозен кандидат представя кандидатурата си за келнер, разнасящ кюфтета за комисиите на на Народното събрание, и изразява финалния успех на кандидата, успял да впечатли някоя от многото комисии, харесала го за свой кюфтета разносвач :-P

125

--

преди 5 години

Пълен мазаляк :)Б и Г са изречения без грешка. Прави са от МОН. Но не си говориме че по СтараТА планина, която е младонагъната, има много проходи, че да е грешно "По Искърско дефиле, което...".

124

Анонимен

преди 5 години

Щом се е стигнало до там, че да се цитира като правилно едно тъпо по идея изречение, с оправдание като на безбилетен *** в градския транспорт, то и Г. би могло да е точно толкова вярно, с уговорката, че това не е някое конкретно искърско дефиле, а изобщо всяко искърско дефиле;-)

123

Мутра

преди 5 години

Искаме да се съобщят имената на хората от МОН които са решили че отговор "Б" е правилен, за да се реши проблема чрез саморазправа.

122

Извинявайте, хора

преди 5 години

Извинявайте, хора, за допуснатата техническа грешка, но не зная как да редактирам написаното от мен. Трябва да е "аз ще заЩитя..."

121

Уважаващ логиката

преди 5 години

До Анонимен В изречението е посочено, че кандидат се явява пред комисия, отговаряща за избора (назначаване на работа, изпращане на специализация и т.н.) и следователно именно тя е била впечатлена от човека. Но в МНО са само чиновници, а не специалисти. Чувстват се застрашени поради липса на квалификация и затова не признават своята грешка. Т.н. "Днес аз ще затитя твоята некадърност и простотия, утре ще очаквам това от теб!" Това е същността на "екипната работа"! :)

120

Амели

преди 5 години

Верен отговор е А - въздушния и сухопътен транспорт."Комисията" трябва да е членувана с "та", ако се използва без кратък член, трябва да се добави "всяка комисия" или "някоя комисия"

119

Анонимен

преди 5 години

След като правилото е цитирано поне в един източник и то в учебник, естествено, че трябва да се зачете за точка.

118

Анонимен

преди 5 години

Разбира се, че трябва да е "комисията", защото освен че е същ.нар., ж.р., ед.ч, това е и точно определена комисия, една единствена комисия, назначена с някаква заповед. /Ст.Стоянов, Граматика на българския книжовен език, стр.213-214 Членуване на същ.имена/

117

м даа до 120

преди 5 години

За да го обясниш най-нагледно използвай Стара планина ,"В гораТА има дървета""В Стара планина има дървета"

116

Родител

преди 5 години

Чудя се на чиновниците от МОН! Защо продължават да упорстват като магарета на лед? Толкова ли е сложно да си признаят за грешката? Да се извинят и на всички деца да се даде по 1 точка! Този чиновник Трингов е голямо недоразумение.....!