17

Савова

преди 8 години

Моля, някой разбиращ да напише какви времена е трябвало да се използват при преразказа и къде може да се намери верния преразказ.

16

Анонимен

преди 8 години

"мрянка" - вид речна риба"- глупости на търкалета. Има Черна мряна (Barbus meridionalis petenyi), наричана също Балканска мряна, риба от род Мрени на семейство Шаранови. Тя е една от най-вкусните риби - цитат. ТЕ ДАСКАЛИЦИТЕ НЕ ЗНАЯТ ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС, А ИЗИСКВАТ ОТ ДЕЦАТА.

15

Анонимен

преди 8 години

До АнонименНапълно те подкрепям! при нас имаше масово преписване - разрешаваше се ставане от мястото и разхождане извън залата. Даже единият квестор заспа! Това е подигравка с децата, които наистина са се подготвили. Тази обстановка им пречеше да се съсредоточат, а тези, които цяла година спяха просто преписаха и ще влязат в желаното училище.

14

ВИЛИ

преди 8 години

КОЛКО ОТ ДЪРЖАЛИТЕ ДНЕС МАТУРИ БИХА МОГЛИ ДА СЕ СПРАВЯТ С НАЧИНА НА КАНДИДАТСТВАНЕ ЗА ПРИЕМ В Т. НАР. "ЕЛИТНИ" ГИМНАЗИИ ОТ ПРЕДИ 20 ГОДИНИ? ОБРАЗОВАНИЕТО НИ Е ПЪЛНА СКРЪБ! ПРЕРАЗКАЗЪТ СЕ УСВОЯВА В НАЧАЛНАТА СТЕПЕН НА ОБРАЗОВАНИЕ! ЖАЛКА БЪЛГАРИЯ!

13

dmx

преди 8 години

Това е скандално!

12

Анонимен

преди 8 години

думата зограф е по-непонятна от мрянка за повечето седмокласници

11

333

преди 8 години

...толкова текстовете? Мряна не е мак толкова невероятно извънземна дума. Като занижиш изискванията, занижаваш и резултата и залъгваш с оценките. После защо сме ставали все по-неграмотна нация!

10

333

преди 8 години

Защо е необходимо да се опростяват т

9

Цецо

преди 8 години

Точно при преразказите няма зубрене - текстът за пръв път го чуваш на самия изпит и разчиташ изцяло на това до каква степен си разбрал текста. При писането на есета също се разчита изключително много на креативност.А що се отнася до това да се пишат разни теми върху произведенията, учени в училище - изцяло зубране, нали и аз съм бил ученик. Научаваш 3-4 теми наизуст за всяко едно произведение и каквато и тема да се падне, комбинираш заучените изречение и готово- написал си темата. Зубрене си е

8

Анонимен

преди 8 години

За мряната се учи още в четвърти клас.

7

без думи

преди 8 години

Мирослав Пенков е един декадентен интелектуален *** и няма място на изпит по литература.

6

Анонимен

преди 8 години

Няма толкова зубрене при съчиненията, тъй като се разчита на действителна мисловна дейност, за да се вникне в смисъла на творбата като се върти това около ключови точки, стига и произведението естествено да не е на ниво за магистрати. Зубренето е точно при преразказите

5

родител

преди 8 години

Преразказът е много по-добре за седмокласниците. Така децата поне малко от малко напрягат мозъчните клетки. Иначе тези съчинения-разсъждения са си пълна тъпотия - ходиш на уроци и после зубриш 10 страници безсмислици, защото професор еди-кой-си използвал същите думи в не-знам-кое-си свое съчинение. Просто научаване на тонове материал, които децата въобще не разбират.

4

Анонимен

преди 8 години

Пак се преписваше масово по тези матури(но не на всякъде).В едни училища се преписваше рахат,в други квесторите дебнеха и следяха като копои.Нека да е едно и също на всякъде,или да не се преписва никъде или да се правят на луди на всякъде.Иначе се подиграват с труда на децата(на тези които наистина са подготвени)

3

преди 8 години

Някога пишехме съчинения-разсъждения за изпитите след 7 клас, сякаш се готвехме за матура след 12, днеска децата пишат преразкази, леле колко затъпяхме за няма и 9 години

2

Анонимен

преди 8 години

И квесторите са едни.....Мрянка не вид речна риба, а Майчето Манолова

1

Анонимен

преди 8 години

Умрянка в матурата.